Yenidoğanlarda banyo sonrası güvenli sarmalamanın stres ve konfora etkisi
The effect of safe swaddling after bathing on stress and comfort in newborns
- Tez No: 851729
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA KARDAŞ ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırma yenidoğan yoğun bakım ünitesinde tedavi ve bakım alan bebeklerde banyo sonrası güvenli sarmalamanın stres ve konfora etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü deneysel türde yapıldı. Araştırma Sinop ilinde faaliyet gösteren bir devlet hastanesinin yenidoğan yoğun bakım ünitesinde 72 term yenidoğan ile Şubat 2022- Kasım 2023 tarihleri arasında yürütüldü. Araştırmada bebekler randomize şekilde iki gruba ayrıldı. Tüm bebeklere rutin olarak küvet banyo işlemi uygulandıktan sonra güvenli sarmalama grubunda yer alan bebekler (n=36) banyo sonrası 15 dakika boyunca sarmalandı. Kontrol grubunda rutin uygulamaya (n=36) devam edildi. Tüm bebeklerin banyo öncesi, banyo sonrası ve güvenli sarmalama sonrası stres ve konfroru değerlendirildi. Araştırma verileri“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Yenidoğan Konfor Davranış Ölçeği”ve“Yenidoğan Stres Ölçeği”kullanılarak toplandı. Veriler SPSS Windows 22 paket programı ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
This research was conducted as a randomized controlled experimental study to determine the effect of safe swaddling after bathing on stress and comfort in babies receiving treatment and care in the neonatal intensive care unit. The research was conducted between February 2022 and November 2023 on 72 newborns in the neonatal intensive care unit of a public hospital in Sinop province. In the study, babies were randomly divided into two groups. After routine tub bathing for all babies, babies in the safe swaddling group (n=36) were swaddled for 15 minutes after bathing. Routine practice was continued in the control group (n=36). The stress and comfort of all babies were evaluated before bathing, after bathing and after safe swaddling. Research data were collected using the“Introductory Information Form”,“Newborn Comfort Behavior Scale”and“Newborn Stress Scale”. The data were analyzed with the SPSS Windows 22 package program.