Fakoemülsifikasyon cerrahisi sonrası maküla kalınlığının optik koherens tomografi ile değerlendirilmesi
- Tez No: 851728
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA NURİ ELÇİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Amaç: Fakoemülsifikasyon cerrahisi sonrası maküla kalınlık değişiminin Optik Koherens Tomografi (OKT) ile incelenmesi. Gereç ve Yöntem: Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Hastalıkları Kliniğinde Eylül 2009 ile Mart 2010 tarihleri arasında fakoemülsifikasyon tekniği ile katarakt cerrahisi geçirmiş 65 hastanın 99 gözü çalışmaya alındı. Tüm hastaların tam oftalmolojik muayenesi yapıldı. Hastaların sistemik hastalıkları, glokom olup olmadığı, prostaglandin analoğu kullanıp kullanmadığı, psödoeksfolasyon sendromunun varlığı, kullanılan fako gücü, ameliyat süresi, intraoperatif komplikasyonlar not edildi. Tüm hastaların preoperatif ve postoperatif 1. gün, 1.hafta, 1. ay ve 3.ay fovea kalınlıkları, maküla hacmi, ortalama maküla kalınlıkları OKT ile ölçüldü. Bulgular : Bu çalışmada bir hastanın tek gözünde, bir hastanın da iki gözünde olmak üzere toplam 3 (%3) gözde kistoid makula ödemi (KMÖ) tespit edildi. Hastaların OKT ile yapılan ölçümlerinde ortalama fovea kalınlıkları preoperatif 250.4 (±18.5) μm, postoperatif 1. gün 252.08 (±23.2) μm, 1.hafta 261.4(±27.8) μm, 1. ay 270.6 (± 44.4) μm, 3. ay 265.4 (±41.6) μm olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: To evaluate macular changes after phacoemulsification by optical coherence tomography (OCT). Materials and Methods : This prospective study included 99 eyes of 65 patients who underwent phacoemulsification surgery in Okmeydanı Training and Research Hospital, Department of Ophtalmology between September 2009- March 2010. Full ophthalmologic examinations were done. Systemic diseases, glaucoma , usage of prostaglandin analogue , phaco time, duration of surgery, pseudoexfoliation and intraoperative complications were evaluated. Foveal thickness, macular volume and mean macular thickness were measured by OCT preoperatively and at 1st day, 1st week, 1st and 3rd months postoperatively. Results: In this study, the incidence of postoperative cystoid macular edema (CME) was %3. The mean central foveal thickness was preoperatively 250.4 (±18.5) μm, postoperatively 252.08 (±23.2) μm at 1st day, 261.4(±27.8) μm at 1st week, 270.6 (± 44.4) μm at 1st month, 265.4 (±41.6) μm at 3rd month. The statistically significant increases in foveal thickness were defined between preoperative and 1st week, 1st month, 3rd month and also between 1st week, 1st month, 3rd month. Increases in macular thickness were demonstrated in 44 eyes (%44.4) which most frequently located in the parafoveal region. İntraoperatvie complications like iris trauma, posterior capsule tear and vitreous loss were increased risk of CME. Conclusions : Despite new and developing technology, CME remains one of the most common reason of poor recovery in visual acuity after cataract surgery. Macular thickness increment begins at 1st week and reaches maximum point at 1st month. OCT is a noninvasive method to detect changes in macular thickness easily and safely.