Fibromiyalji hastalarında torakal mobilizasyon egzersizin etkinliğinin araştırılması
Investigation of the effectiveness of thoracic mobilization exercise in patients with fibromyalgia
- Tez No: 851731
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER ŞEVGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı fibromiyalji tanısı alan hastalarda geleneksel fizyoterapi ile uygulanan torakal mobilizasyonun ağrı, anksiyete, depresyon, sempatik ve parasempatik aktiviteler üzerine etkilerini araştırmaktır. Çalışmaya dahil edilme kriterlerine uyan 40 fibromiyalji tanılı kadın ve erkek hasta dahil edildi. Hastalar randomizasyon yöntemiyle kontrol grubu ve torakal mobilizasyon grubu olarak 2'ye ayrıldı. Kontrol grubunda yer alan hastalara her seans 20 dk TENS, 5 dk ultrason ve 20 dakika Hotpack uygulaması yapıldı. Torakal mobilizasyon grubundaki hastalara ise kontrol grubuna verilen uygulamalara ek olarak torakal bölgeye yönelik mobilizasyon egzersizleri uygulandı (20 dakika). He iki grupta da yer alan hastalar 11 seans tedaviye alındı. Hastalar tedavi öncesi ve sonrası ağrı şiddetini ölçmek için Vizuel Analog Skala-(VAS), depresyon şiddetini ölçmek için Beck Depresyon Ölçeği-(BDÖ), anksiyete düzeyini belirlemek için Beck Anksiyete Ölçeği-(BAÖ), Fibromiyalji Etki Anketi-(FEA) ve otonomik fonksiyon ölçümleri E-motion-Faros ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of thoracic mobilization applied with traditional physiotherapy on pain, anxiety, depression, sympathetic and parasympathetic activities in patients diagnosed with fibromyalgia. 40 patients diagnosed with fibromyalgia who met the inclusion criteria were included in the study. Participants were divided into two groups, the control group, and the thoracic mobilization group, by randomization method. Patients in the control group underwent 20 minutes of TENS, 5 minutes of ultrasound and 20 minutes of Hotpack intervention in each session. Patients in the thoracic mobilization group received mobilization and exercises for the thoracic region in addition to the applications given to the control group (20 minutes). Patients in both groups received 11 sessions of treatment. Patients were evaluated with Visual Analog Scale (VAS) to measure pain severity before and after treatment, Beck Depression Scale (BDI) to measure depression severity, Beck Anxiety Scale (BAI) to determine anxiety level, Fibromyalgia Impact Questionnaire (FIQ) and autonomic function measurements using E-motion-Faros.