Vardiyalı çalışan hemşirelerde uyku bozuklukları ve iş stresinin kardiyovasküler hastalık riski ve risk farkındalığı ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship of sleep disorders and occupational stress to cardiovascular disease risk and risk awareness in shift working nurses
- Tez No: 851744
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR DURU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Vardiyalı çalışan hemşirelerde uyku bozuklukları ve iş stresinin kardiyovasküler hastalık (KVH) riski ve risk farkındalığı ile olan ilişkilerini araştırmaktır. Yöntem: Araştırma, Haziran-Eylül 2023 tarih aralığında bir üniversite hastanesinde çalışan 258 hemşire üzerinde yürütülen kesitsel tipte bir çalışmadır. Araştırma verilerinin toplanmasında“DSM-5 Uyku Bozukluğu-Yetişkin Ölçeği Kısa Formu”,“Genel İş Stresi Ölçeği”,“Framingham Kardiyovasküler Hastalık Risk Skoru”ve“Kardiyovasküler Hastalık Risk Farkındalığı Değerlendirme Ölçeği”kullanılmıştır. Bulgular: Hemşirelerin çoğunluğu (%63,6) sağlıklı uyku süreleri rapor etse de, %52,7'si uyku bozukluğuna sahip olup, iş stresi orta düzeydedir. Önümüzdeki 30 yıl içerisinde tam KVH geçirme riski hemşirelerin %28,7'sinde orta, %5,4'ünde yüksek düzeydedir. Sert KVH geçirme riski ise, hemşirelerin %18,2'sinde orta, %0,8'sinde yüksektir. Hemşirelerin uyku bozuklukları arttıkça genel iş stresi de artmaktadır. Hemşirelerin tam KVH ve sert KVH risklerini arttırmada etkili olan ilk üç değişken; anti-hipertansif ilaç kullanımı, erkek olma ve kronik hastalık varlığı iken, azaltmada etkili olan ilk üç değişken; sigarayı bırakmış, hiç içmemiş ya da evli olma durumudur. Hemşirelerin uyku bozuklukları ve iş stresi arttıkça, KVH risk farkındalığı ve sağlıklı yaşam alışkanlıklarına olan niyetleri de artmaktadır. Sonuç: Bulgular, vardiyalı çalışma düzeninin uyku bozuklukları ve iş stresini artırdığını ve bu faktörlerin KVH riski ve farkındalığı ile doğrudan ilişkili olduğunu göstermektedir. 40 yaş üstü tüm hemşirelerin KVH risk taramasından geçirilmesi, çalışma ortamında dinlenme araları gibi düzenlemelerin yapılması, sağlıklı yaşam alışkanlıklarının teşvik edilmesi ve stres yönetimi programlarının düzenlenmesi hemşirelerin KVH riskini azaltmalarını destekleyebilir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study investigated the relationships between sleep disorders and occupational stress with cardiovascular disease (CVD) risk and risk awareness in shiftworking nurses. Methods: This research was a cross-sectional study conducted on 258 nurses working at a university hospital between June and September 2023. The data were collected using the“DSM-5 Sleep Disorder-Adult Scale Short Form,”“General Job Stress Scale,”“Framingham Cardiovascular Disease Risk Score,”and the“Cardiovascular Disease Risk Awareness Assessment Scale.”Results: While most nurses reported having a healthy sleep duration (63.6%), 52.7% of nurses had sleep disorders, and occupational stress was moderate. The risk of experiencing full CVD in the next 30 years was moderate in 28.7% of nurses and high in 5.4%. The risk of severe CVD was moderate in 18.2% of nurses and high in 0.8%. General occupational stress increased as nurses' sleep disorders increased. The top three variables that increased the risks of full CVD and severe CVD in nurses were the use of antihypertensive drugs, being male, and the presence of chronic diseases. The top three variables that decreased these risks were quitting smoking, never smoking, or being married. As nurses' sleep disorders and occupational stress increased, awareness of CVD risk and intentions to adopt healthy lifestyle habits also increased. Conclusions: The results indicated that shift work heightened sleep disorders and occupational stress, directly impacting CVD risk and awareness. Screening nurses over 40, incorporating rest breaks, promoting healthy habits, and organizing stress management programs can aid in reducing CVD risk.