Evaluation of the effects of sleep pattern and quality on body mass index, waist circumference and food choices
Uyku düzeni ve kalitesinin beden kütle indeksi, bel çevresi ve besin seçimlerine etkisinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 489691
  2. Yazar: HAZAL ÇATIRTAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİNNUR OKAN BAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Uyku, canlının dış uyaranlara tepki eşiğinin arttığı tersine çevrilebilir bir durumdur. İyi bir gece uykusu, her yaşta sağlığın ve yaşam kalitesinin en önemli bileşenlerinden biri olarak sayılır. Sistematik çalışmalar, kısa veya uzun uyku süresinin hipertansiyon, kardiyovasküler hastalık, inme, tip 2 diyabet ve obezite ile ilişkili olduğunu göstermektedir. Bu çalışma, bireylerin uyku kalitesine ve vardiya durumuna göre bel çevresi, vücut kütle indeksi ve besin seçimlerini karşılaştırmak amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya toplam 202 kişi katılmıştır. Katılımcılara anket uygulanmıştır. Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi puanları değerlendirilmiş ve bir uyku günlüğü doldurulmuştur. Bel çevresi ölçüleri alınmıştır. Tüm sonuçlar, vardiya durumuna ve uyku kalitesine göre değerlendirilmiştir. Sonuç olarak; vardiya durumuna göre, vardiyalı olmayanların beden kütle indeksi, ağırlık ve bel çevresi, vardiyalı çalışanlardan anlamlı olarak yüksek bulunmuştur, cinsiyet bu ilişkiyi etkilememektedir. Vardiyaya kalma sıklığı arttıkça kadın ve erkeklerde ortalama beden kütle indeksi değeri azalırken, bel çevresi değerleri artmış, ancak genelde ise ortalama beden kütle indeksi değeri ve bel çevresi değerleri vardiya sıklığı arttıkça azalmıştır. Uyku kalitesinin özellikle vardiyalı çalışan kadınlar ve hemşireler için anlamlı olarak kötü olduğu bulunmuştur. Uyku kalitesi kötü olan ve vardiyalı olmayan katılımcıların beden kütle indeksi daha yüksek bulunmuştur. Vardiyalı çalışan ve uyku kalitesi kötü olan katılıcımların ana öğün yapma ve atıştırma alışkanlığının da daha az olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Sleep is a reversible condition in which the creature's response threshold increases to external stimuli. A good night's sleep is considered to be one of the most important components of health and quality of life at all ages. Systematic studies showed that short or long sleep duration are associated with hypertension, cardiovascular disease, stroke, type 2 diabetes mellitus and obesity. This study has been carried out in order to compare waist circumference, body mass index and food choices of individuals according to their sleep quality and the shift status. 202 individuals were participated in the study. A questionnaire was applied to participants and Pittsburgh Sleep Quality Index scores were evaluated and a sleep diary was filled. Waist circumferences were measured. All of the results were evaluated according to shift status and sleep quality. As result; according to shift status, non-shift workers' body mass index (BMI), weight and waist circumference were significantly higher than shift workers' and sex does not affect the relationship. The mean BMI values decreased and the waist circumference values increased as the shift frequency increased in women and in men, but in general the mean BMI and waist circumference values decreases as the shift frequency increased. Sleep quality was found to be significantly poor, especially for shift worker women and nurses. The participants with poor sleep quality and are non-shift worker have higher BMI values. Those with shift work and poor sleep quality have a lower tendency to have main meals and snacks regularly.