Kronik non-spesifik boyun ağrısı olan bireylerde enstrüman yardımlı yumuşak doku mobilizasyon tekniği ve foam roller uygulamasının kuvvet, esneklik, ağrı ile ikincil sonuç ölçütleri üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of instrument assisted soft tissue mobilization technique and foam roller application on strength, flexibility, pain and secondary outcome measures in individuals with chronic non-specific neck pain
  1. Tez No: 851743
  2. Yazar: MUHAMMED ÜSAME TAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU TALU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Amaç: Bu çalışma; kronik non-spesifik boyun ağrısı tanısı konulmuş farklı yaşlardaki bireylerde enstrüman yardımlı yumuşak doku mobilizasyon tekniği ve foam roller uygulamasının kuvvet, esneklik, ağrı ile ikincil sonuç ölçütleri üzerine etkilerinin araştırılması amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Çalışmaya, kronik non-spesifik boyun ağrısı tanısı almış 60 hasta (Enstrüman Yardımlı Yumuşak Doku Mobilizasyon (n=20), Foam Roller (n=20), Kontrol (n=20)) dahil edildi. Enstrüman yardımlı yumuşak doku mobilizasyon tekniği grubu veya foam roller grubu, 4 hafta boyunca haftada 3 seans klasik fizyoterapiyle birlikte haftada 2 seans enstrüman yardımlı yumuşak doku mobilizasyon veya foam roller tekniği uygulaması ve kontrol grubu ise 4 hafta boyunca haftada 5 seans sadece klasik fizyoterapi uygulaması aldı. Bireyler; kuvvet, esneklik, ağrı ve ikincil sonuç ölçütleri bakımından tedavi öncesinde, tedavi bitiminden hemen ve 1 ay sonra değerlendirildi. Bulgular: Tedavi öncesine göre her 3 grubunda kas kuvveti, esneklik ve normal eklem hareket açıklığı değerlerinde artma olduğu; ağrı, fonksiyonel durum ve yaşam kalitesi değerlerinde ise azalma olduğu gözlemlendi. Grupiçi yapılan değerlendirmede her 3 grubun ağrı ve fonksiyonel durum değerlerinde anlamlı fark varken (p0.05). Gruplar arası yapılan değerlendirmede ise her 3 grubun ağrı ve esneklik değerlerinde herhangi bir anlamlı farklılık bulunmadı (p>0.05). Sonuç: Enstrüman yardımlı yumuşak doku mobilizasyon tekniği ve foam roller uygulamasının; ağrıyı azalttığı, fonksiyonel durum ve yaşam kalitesinde anlamlı bir düzelmenin olduğu ve kas kuvveti, normal eklem hareket açıklığı ile esneklik değerlerini ise arttırdığı bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: This study; the aim of this study was to investigate the effects of instrument-assisted soft tissue mobilization technique and foam roller application on strength, flexibility, pain and secondary outcome measures in individuals of different ages diagnosed with non-specific chronic neck pain. Material ve Method: A total of 60 patients (Instrument-Assisted Soft Tissue Mobilization (n=20), Foam Roller (n=20), Control (n=20)) diagnosed with chronic non-specific neck pain were included in the study. The instrument-assisted soft tissue mobilization technique group or foam roller group received 3 sessions of classical physiotherapy per week for 4 weeks, followed by 2 sessions per week of instrument-assisted soft tissue mobilization or foam roller technique, and the control group received only classical physiotherapy for 5 sessions per week for 4 weeks. Individuals; strength, flexibility, pain and secondary outcome measures were evaluated before, immediately and 1 month after the end of treatment. Results: Compared to pre-treatment, there was an increase in muscle strength, flexibility and normal range of motion in all 3 groups; It was observed that there was a decrease in pain, functional status and quality of life values. In the intra-group evaluation, there was a significant difference in the pain and functional status values of all 3 groups (p0.05). In the evaluation between the groups, there was no significant difference in the pain and flexibility values of all 3 groups (p>0.05). Conclusion: Instrument-assisted soft tissue mobilization technique and foam roller application; It was found to reduce pain, significantly improve functional status and quality of life, and increase muscle strength, normal range of motion and flexibility.