HALPskorunun organik ve fonksiyonel dispepsi ayrımını öngörmedeki rolü
The role of HALP score in predicting the distinction of organic and functional dyspepsia
- Tez No: 851748
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH ESKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Bu araştırmamızda dispepsili hastalarda HALP (Hemoglobin, albümin, lenfosit ve trombosit) skorunun dispepsi etyolojisinin organik ve fonksiyonel ayrımını öngörmedeki rolünü araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Ocak 2022 ile Aralık 2022 tarihleri arasında Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Kliniği'nde dispepsi nedeniyle üst gastrointestinal sistem (GİS) endoskopisi yapılmış ve endoskopik biyopsi örneği alınmış olan hastalar retrospektif olarak hastane kayıtlarından tarandı. Çalışma kriterlerini karşılayan toplam 166 hasta çalışmaya dahil edildi. Üst GİS endoskopi ve biyopsi patoloji raporlarına göre hastalar iki gruba ayrıldı. Grup I organik dispepsi hastalarını, Grup II ise fonksiyonel dispepsi hastalarını oluşturdu. Bu iki grup, HALP skoru ve demografik özellikler bakımından istatistiki yöntemlerle karşılaştırıldı. HALP skoru, üst GİS endoskopi işlemi öncesindeki hastaların en son hemoglobin, albümin, lenfosit, trombosit değerlerine göre ve hemoglobin (g/L) × albümin (g/L) × lenfosit sayısı (/L) / trombosit sayısı (/L) formülü ile hesaplandı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 166 hastanın 113'ü (%68) organik dispepsi grubunu; 53'ü (%32) ise fonksiyonel dispepsi grubunu oluşturdu. Organik dispepsi grubunun HALP skoru=48,90±14,38, fonksiyonel dispepsi grubunun HALP skoru=60,60±21,09 olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
IV. ABSTRACT Aim: In this study, we aimed to investigate the role of HALP (haemoglobin, albumin, lymphocyte and thrombocyte) score in predicting whether the etiology of dyspepsia is organic or functional. Material and Methods: Between January 2022 and December 2022, patients who underwent upper gastrointestinal system (GIS) endoscopy and had endoscopic biopsy specimens taken in the Internal Medicine Clinic of Hitit University Erol Olçok Training and Research Hospital due to dyspepsia were retrospectively reviewed from hospital records. A total of 166 patients who fulfilled the study criteria were included in the study. Patients were divided into two groups according to upper GI endoscopy and biopsy pathology reports. Group I consisted of organic dyspepsia patients and Group II consisted of functional dyspepsia patients. These two groups were compared in terms of HALP score and demographic characteristics by statistical methods. HALP score was calculated by the formula haemoglobin (g/L) × albumin (g/L) × albumin (g/L) × lymphocyte count (/L) / platelet count (/L) according to the latest haemoglobin, albumin, lymphocyte and platelet values of the patients before the upper GIS endoscopy procedure. Results: Of the 166 patients included in the study, 113 (68%) were in the organic dyspepsia group and 53 (32%) were in the functional dyspepsia group. The HALP score of the organic dyspepsia group was calculated as 48,90±14,38 and the HALP score of the functional dyspepsia group was calculated as 60,60±21,09.