Z kuşağı bireylerinin belirsizliğe tahammülsüzlük algılarının kariyer geleceklerine etkisi
The effect of generation Z individuals' perceptions of intolerance to uncertainty on their career futures
  1. Tez No: 874388
  2. Yazar: BÜŞRA KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Z Kuşağı bireylerin belirsizliğe tahammülsüzlük algılarının kariyer geleceğine etkisi, günümüz iş dünyasında önemli bir araştırma konusu haline gelmiştir. Bu çalışmanın amacı, Z Kuşağı bireylerin belirsizliğe tahammülsüzlük düzeylerinin kariyer geleceği üzerindeki etkilerini incelemektir. Ayrıca, bu araştırmada Z Kuşağı bireylerin belirsizliğe tahammülsüzlük algıları ile demografik özellikler arasındaki farklılıklar da değerlendirilmiştir. Araştırma, nicel araştırma yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evreni, 2023-2024 yılı eğitim-öğretim döneminde Gazi Üniversitesi'nde öğrenim görmekte olan lisans öğrencilerinden oluşurken, araştırmanın örneklemi ise üniversitenin Spor Bilimleri Fakültesinde öğrenim gören öğrencilerden oluşmaktadır. Fakültede yer alan beden eğitimi ve spor öğretmenliği, antrenörlük eğitimi, spor yöneticiliği ve rekreasyon bölümündeki öğrenciler çalışmaya katılmıştır. Çalışma grubunun belirlenmesinde zaman ve kaynak kısıtı sebebiyle kolayda örnekleme yöntemi kullanılmış ve toplam 335 katılımcının verileri analiz edilmiştir. Araştırmanın bulguları, Z Kuşağı bireylerin belirsizliğe tahammülsüzlük düzeylerinin kariyer geleceği algılarını olumsuz yönde etkilediğini göstermiştir. Belirsizliğe tahammülsüzlük ile kariyer geleceği arasındaki bu ilişki, bireylerin belirsizlik karşısında duydukları endişe ve stresin, kariyer planlamalarına yönelik tutumlarını olumsuz etkilediğini ortaya koymuştur. Demografik değişkenler açısından değerlendirildiğinde ise, cinsiyet, yaş ve eğitim düzeyi gibi faktörlerin belirsizliğe tahammülsüzlük ve kariyer geleceği algısı üzerinde anlamlı farklılıklar yarattığı tespit edilmiştir. Bu çalışma, Z Kuşağı bireylerin iş dünyasına uyum süreçlerinde belirsizlikle başa çıkma yeteneklerinin önemini vurgulamaktadır. İşverenler ve kariyer danışmanları, Z Kuşağı bireylerin belirsizlikle başa çıkma becerilerini geliştirmelerine yönelik stratejiler geliştirebilirler. Ayrıca, iş ortamlarında belirsizliği minimize eden ve destekleyici bir çalışma iklimi oluşturmanın, Z Kuşağı bireylerin kariyer geleceklerine yönelik olumlu tutumlarını artırabileceği öne sürülmüştür.
Özet (Çeviri)
The perception of intolerance of uncertainty among Generation Z individuals and its impact on career future has become an important research topic in today's business world. The aim of this study is to examine the effects of Generation Z individuals' levels of intolerance of uncertainty on their career future. Additionally, this research evaluates the differences between Generation Z individuals' perceptions of intolerance of uncertainty and demographic characteristics. The research was conducted using a quantitative research method. The population of the study consists of undergraduate students studying at Gazi University during the 2023-2024 academic year, while the sample of the research includes students studying at the Faculty of Sport Sciences at the university. Students from the departments of physical education and sports teaching, coaching education, sports management, and recreation participated in the study. Due to time and resource constraints, a convenience sampling method was used to determine the study group, and data from a total of 335 participants were analyzed. The findings of the study showed that the levels of intolerance of uncertainty among Generation Z individuals negatively affect their perceptions of career future. This relationship between intolerance of uncertainty and career future revealed that the anxiety and stress experienced by individuals in the face of uncertainty negatively impact their attitudes towards career planning. When evaluated in terms of demographic variables, it was found that factors such as gender, age, and education level create significant differences in intolerance of uncertainty and career future perception. This study emphasizes the importance of Generation Z individuals' ability to cope with uncertainty in their adaptation processes to the business world. Employers and career counselors should develop strategies to enhance Generation Z individuals' skills in dealing with uncertainty. Furthermore, it is suggested that creating a supportive working environment that minimizes uncertainty in work settings can increase Generation Z individuals' positive attitudes towards their career future.