Hastane öncesi acil sağlık hizmetleri çalışanlarında iş doyumu düzeylerinin tespit edilmesi ve ilişkili etmenlerin belirlenmesi
Determining job satisfaction levels in pre-hospital emergency health services workers and determining related factors
  1. Tez No: 851768
  2. Yazar: ÖZLEM ÇAMURLU GAYGIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜR HASSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Afet Tıbbı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Giriş: İş doyumu bireyin işini, çalışma koşullarını, işin kendine uygunluğu gibi birçok parametreyi birlikte değerlendiren bir yaklaşımdır. Sağlık çalışanları uzun çalışma saatleri, gece vardiyaları, bulaşıcı hastalıklar ve şiddete maruz kalma durumunun da içinde bulunduğu zor koşullara sahiptir. Bu çalışma hastane öncesi acil sağlık hizmeti çalışanlarının iş doyumlarını incelemek ve çalışma koşulları, uyku kalitesi gibi değişkenlerle olan ilişkisini değerlendirmeyi hedeflemiştir. Amaç: Hastane öncesi acil sağlık çalışanlarının iş doyumlarını belirlemek ve ilişkili faktörleri tespit etmektir. Gereç ve Yöntem: Kesitsel olan araştırma Mart 2022-Ocak 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini İzmir İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Ambulans Servisi'nde çalışan doktor, paramedik, att, ebe ve hemşireler den oluşan 1612 kişidir. Bu evrenden %50 prevalans, %5 hata payı, %95 güven aralığında ve %20 yedek alınarak 372 kişi sistematik örnekleme yöntemi ile örnek büyüklüğü olarak seçilmiştir. Veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen anket formu kullanılarak yüz yüze görüşme tekniği ile toplanmıştır. Araştırmanın bağımlı değişkeni iş doyumudur. İş doyumu Job Satisfaction Scale (JSS-İş Doyumu Ölçeği) ile ölçülmüştür. Araştırmanın bağımsız değişkenleri ise; sosyo-demografik özelikler, var olan sağlık durumu ve alışkanlıklar, çalışma koşulları ve uyku kalitesidir. Verilerin analizi Statistical Package For Social Science (SPSS) 23.0 programıyla yapılmıştır. JSS/İş Doyum Ölçeği skorları ile iki gruplu karşılaştırmalarda Mann-Whitney-U, ikiden fazla grupla olan karşılaştırmalarda Kruskal-Wallis Testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Job satisfaction is an approach that evaluates many parameters such as the individual's job, working conditions, and suitability of the job. Healthcare workers face difficult conditions, including long working hours, night shifts, infectious diseases and exposure to violence. This study aimed to examine the job satisfaction of pre-hospital emergency healthcare workers and evaluate its relationship with variables such as working conditions and sleep quality. Purpose: To determine the job satisfaction of pre-hospital emergency healthcare professionals and to determine related factors. Materials and Methods: This cross-sectional study was conducted between March 2022 and January 2023. The population of the research is 1612 people consisting of doctors, paramedics, attentive, midwives and nurses working in the Ambulance Service affiliated with the Izmir Provincial Health Directorate. From this universe, 372 people were selected as the sample size by systematic sampling method, with 50% prevalence, 5% margin of error, 95% confidence interval and 20% reserve. The data was collected by face-to-face interview technique using the survey form developed by the researcher. The dependent variable of the research is job satisfaction. Job satisfaction was measured with the Job Satisfaction Scale (JSS-Job Satisfaction Scale). The independent variables of the research are; socio-demographic characteristics, existing health status and habits, working conditions and sleep quality. Data analysis was done with the Statistical Package for Social Science (SPSS) 23.0 program. Mann-Whitney-U Test was used for two-group comparisons with JSS/Job Satisfaction Scale scores, and Kruskal-Wallis Test was used for comparisons with more than two groups.