EHMRG risk skorunun akut kalp yetmezliği hastalarında tanısal değerliliğinin incelenmesi
Investigation of the diagnostic validity of the EHMRG risk score in patients with acute heart failure
- Tez No: 851783
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM ÖZPOLAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Kalp yetmezliği morbidite ve mortalite oranının özellikle yaşlı hastalarda yüksek olması nedeniyle tüm dünyada ciddi bir halk sağlığı sorunudur. Hastaların hastaneye yatış ve taburculuk kararlarının belirlenmesi için dünya genelinde yapılan skorlama çalışmaları bulunmaktadır. Acil servise başvuran ve acil servisten taburcu edilenler, akut mortalite açısından risk altında olan tüm kalp yetmezliği hastalarının önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Çalışmamızda acil serviste nefes darlığı ile başvuran akut kalp yetmezliği tanısı alan hastalarda EHMRG skorunun değerliliği prospektif olarak tayin edilmiştir. Amaç; EHMRG skorunun, acil servise başvuran akut kalp yetmezliği tanısı alan hastalarda 7 ve 30 günlük mortalite için yüksek ve düşük risk arasında ayrım yapabilme yeteneğini analiz etmektir. Yöntem: Çalışma prospektif, tek merkezli ve gözlemsel bir tanısal değerlilik çalışması olarak dizayn edilmiştir. Acil servise başvuran akut kalp yetmezliği tanısı alan hastalar ardışık dahil edilmiştir. EHMRG risk skorları prospektif olarak hesaplanmış ve hastalar çok düşük, düşük, orta, yüksek, çok yüksek risk gruplarına ayrılmıştır. EHMRG'nin 7 ve 30 günlük mortaliteyi öngörme gücü analiz edilmiştir. Bulgular: 237 hastada yaş medyanı 76 (67 – 84) idi. 7 günlük mortalite %5,9; 30 günlük ise %16,9 olarak saptandı. Çok düşük ve düşük risk gruplarında hem 7 hem de 30 günlük dönemde hiç mortalite gözlenmedi. Mortalite gruplarında, EHMRG risk skoru medyanı sağkalanlara göre istatistiksel olarak anlamlı şekilde yüksekti.
Özet (Çeviri)
Objective: Heart failure is a significant public health problem worldwide, mainly due to its high morbidity and mortality rates, particularly among elderly patients. Scoring systems have been developed globally to determine hospitalization and discharge decisions for patients with heart failure. A substantial portion of heart failure patients at risk for acute mortality are those who present to and are discharged from the emergency department. In our study, we prospectively evaluated the validity of the EHMRG score in patients diagnosed with acute heart failure presenting to the emergency department with shortness of breath. The aim was to analyze the ability of the EHMRG score to differentiate between high and low risk for 7-day and 30-day mortality in patients with acute heart failure presenting to the ED. Method: The study was designed as a prospective, single-center, observational diagnostic accuracy study. Consecutively enrolled patients diagnosed with acute heart failure presenting to the ED. Patients were evaluated for hospitalization and discharge based on clinician decision without considering the EHMRG risk score, and researchers did not intervene in this process. EHMRG risk scores were calculated prospectively, and patients were classified into very low, low, moderate, high, and very high risk groups. The power of EHMRG to predict 7 and 30 day mortality was analyzed. Results: The median age of the 237 patients was 76 (67-84) years. The 7-day mortality rate was 5.9%, and the 30-day mortality rate was 16.9%. No mortality was observed in the low-risk and very low-risk groups in both the 7-day and 30-day periods. In the mortality groups, the median EHMRG risk score was significantly higher compared to the survivors.