Yeni bir teknik: Genetik kod yaklaşımı ve düzlemsel mekanizma sentezine uygulanması
A New technique: Genetic code approach and its application to planar mechanism synthesis
  1. Tez No: 85181
  2. Yazar: ÇELİK KADİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SADRİ ŞENSOY, DOÇ. DR. ERTUĞRUL TAÇGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi YENİ BİR TEKNİK: GENETİK KOD YAKLAŞIMI, VE DÜZLEMSEL MEKANİZMA SENTEZİNE UYGULANMASI Kadir ÇELİK Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı Tez Danışmanı: Yrd.Doç. Dr. Sadri ŞENSOY Ortak Tez Danışmanı :Doç.Dr Ertuğrul TAÇGIN Şubat 1999, 11 1 sayfa Bu çalışmada, Genetik Kod Yaklaşımı adı verilen yeni bir teknik gelişti rilip, bu tekniğin düzlemsel mekanizmaların n konumları için kinematik sentezle rine uygulanabilirliliği araştırılmıştır. Öncelikle, mekanizmaların kinematik sen tezleri (Fonksiyon, Yörünge ve Konum sentezleri) incelenmiştir. Mekanizmaların tasarımı için standart-form denklemleri çıkarılıp mekanizmaların optimum sen tezlerinin yapılabilmesine zemin hazırlanmıştır. Bir sonraki aşamada, Genetik Al goritma Tekniğinin ana yapısını oluşturan prensipler araştırıldı. Genetik Kod Yak mÖZET (Devam Ediyor) laşımı tekniği adı altında yeni bir yaklaşım teklif edilmiş ve teklif edilen Genetik Kod Yaklaşımı tekniği tanıtılmıştır. Genetik kod yaklaşımı tekniğini n konum için düzlemsel mekanizma sentezine uygulayabilmek amacıyla genel bir Amaç Fonk siyonu oluşturulmuştur. Amaç Fonksiyonunu minimize etmek için teklif edilen Genetik kod yaklaşımı programı, ana üniteleriyle birlikte tanıtılmıştır. Geliştirilen program, kesin olarak sonuçlan bilinen bir problem için çalıştırılıp, bilinen so nuçlara istenilen hassasiyette yakın sonuçlar elde edilmiştir. Genetik kod yaklaşı mı tekniğinin n konum için düzlemsel mekanizmaların kinematik sentezi prob lemlerinde basan ile kullanılabileceği gösterilmiştir. Anahtar Sözcükler : Genetik Kod Yaklaşımı, Mekanizmalar, Optimizasyon. Bilim Dalı : 625.03.01 iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master of Science Thesis A NEW TECHNIQUE: GENETIC CODE APPROACH AND ITS APPLICATION TO PLANAR MECHANISM SYNTHESIS Kadir ÇELİK Zonguldak Karaelmas University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mechanical Engineering Co-Advisor : Assist.Prof. Dr. Sadri ŞENSOY Co-Supervisor : Assoc.Prof.Dr. Ertuğrul TAÇGIN February 1999, 111 pages In this study, a new technique called Genetic Code Approach is devel oped and its application to kinematic synthesis of planar mechanisms is investi gated for n positions. Kinematic synthesis of mechanisms (function, path and mo tion synthesis) are examined. Standard form equations used in mechanism design are obtained to set a base for realizing optimal synthesis of mechanisms. Having investigated the principles of Genetic Algorithm technique, a new technique called Genetic Code Approach is proposed and introduced. In order to applyABSTRACT (continued) Genetic Code Approach to planar mechanism synthesis for n positions, a general purpose objective function is formed. The code is introduced developed for mini mising the proposed objective function together with its main units and tested for known problems. It is observed that the desired accuracy is obtained and the Ge netic Code Approach developed is successfully used in planar mechanism synthe sis for n positions. Key Words : Genetic Code Approach, Mechanisms, Optimisation. Science Code: 625.03.01 VI