Sabouraud dekstroz agarda koloni oluşturan dermatofitli kedilerde oksidatif stresin rolü ve temel kan tablosunun değerlendirilmesi
The role of oxidative stress and the evaluation of the basic blood table in cats with colonia-forming dermatophytosis in sabouraud dextrose agar
- Tez No: 851831
- Danışmanlar: PROF. DR. EBUBEKİR CEYLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada Kedilerde Dermatofit etkenlerinin Oksidatif stres üzerine etkilerinin değerlendirilmesinin araştırılması amaçlandı. Çalışma kapsamında hayvan materyalini; farklı yaş, cinsiyet ve ırklarda, Cat Hospital Hayvan Hastanesine getirilen Dermatofitoz tanısı konulan deney grubundaki 20 hasta kedi ve kontrol grubunu oluşturan 20 sağlıklı kedi olmak üzere toplamda 40 kedi oluşturmuştur. Deney grubundaki kedilerden kan örnekleri alındı. Kontrol grubundaki kedilerin halihazırda alınmış serumları kullanıldı. Diagnostik değerlendirme amacıyla tüm hasta kedilerin wood lambasıyla muayeneleri yapıldı. Pozitif ışıma verenler ve şüpheli negatif örneklerden tüy örnekleri alınarak SDA agarda kültür analizleri gerçekleştirildi. Serum örneklerinden oksidatif stresin gözlemlenmesi amacıyla: antioksidan olarak total tiyol, native tiyol, disulfide ve iskemik modifiye albumin (IMA) değerleri belirlendi. Yapılan değerlendirmelerde; deney grubu kedilerde total tiyol, native tiyol, disulfide ve iskemik modifiye albumin (IMA) değerlerinin kontrol grubundakilere göre oksidatif stres değerleri için yapılan istatistiksel analizlerinde anlamlı fark saptanmamıştır. İncelemeler sonrasında kedilerde dermatofitozun oksidatif stresi teşhis aracı olarak kullanılacak seviyede etkilemediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the effects of Dermatophyte agents on Oxidative stress in cats. As part of the study, 40 cats of various ages, genders, and breeds were brought to the Cat Hospital Animal Hospital, 20 of which were patients with Dermatophytosis in the experimental group and 20 of which were healthy controls. The experimental group of cats had blood drawn from them. Already collected serum from cats in the control group was used. For diagnostic evaluation, all sick cats were examined with a wood lamp. Feather samples were taken from positive samples and suspected negative samples and culture analyzes were performed on SDA agar. In order to observe oxidative stress in serum samples, total thiol, native thiol, disulfide and ischemic modified albumin (IMA) values were determined as antioxidants. In the evaluations made; No statistically significant difference was detected in the oxidative stress values of total thiol, native thiol, disulfide and ischemic modified albumin (IMA) values in the experimental group cats compared to those in the control group. As a result of the examinations, it was concluded that dermatophytosis does not affect oxidative stress in cats.