Anestezi yoğun bakıma yüksekten düşme ön tanısıyla yatan travma hastalarının analizi
Analysis of trauma patients admitted to the anesthesia intensive care unit with the preliminary diagnosis of falling from a height.
- Tez No: 851830
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMEL YILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Giriş ve Amaç: Travmalar özzellikle genç populayonda en önemli mortalite nedenidir. Yüksekten düşmeye bağlı travmalar, trafik kazalarında sonra ikinci en önemli travmaya bağlı ölüm sebebidir. Çalışmamızda amacımız mortalite oranı yüksek olan yüksekten düşme hastalarının, yoğun bakım tedavi sistematiğine katkıda bulunmak ve mortaliteyi etkileyen faktörleri saptamaktadır. Materyal ve Metod: Çalışmamıza 01.06.2021- 01.06.2023 tarihleri arasında, Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıp Fakültesi Evliya Çelebi Eğitim Araştırma Hastanesi Anestezi Yoğun Bakım Ünitesi'nde, yüksekten düşmeye bağlı multitravma tanısıyla takip edilen 66 hasta dahil edilmiştir. Hasta verileri tarandıktan sonra hastalar sağkalanlar ve ölenler olarak ikiye ayrılmıştır. Çalışmaya dahil edilen hastalar için standart bir form hazırlanmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılan 66 hastadan 58(%87.9)'i erkek, 8(%12,1)'i kadındı. Çalışmaya alınan hastaların ortalama yaşı 49.0'dı. Çalışmamızda genel mortalite %25,7 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
İntroducing: Traumas are the most important cause of mortality, especially in the young population. Trauma due to falling is the second most important cause of death after traffic accidents. Our aim in our study is to contribute to the intensive care treatment systematics of patients who fall from heights with a high mortality rate and to identify the factors affecting mortality. Materials and Methods: Our study included 66 patients who were followed up with the diagnosis of multitrauma due to falling from a height at the Anesthesia Intensive Care Unit of Kütahya Health Sciences University Faculty of Medicine Evliya Çelebi Training and Research Hospital between 01.06.2021 and 01.06.2023. After scanning the patient data, the patients were divided into survivors and deceased. A standard form was prepared for the patients included in the study. Results: Of the 66 patients participating in the study, 58 (87.9%) were male and 8 (12.1%) were female. The average age of the patients included in the study was 49.0 years. In our study, overall mortality was calculated as 25.7%.