Norfloksasin yüklü polimerik nanopartiküllerin hazırlanması ve in vitro değerlendirilmesi
Norfloxacin-loaded polymeric preparation of nanoparticles and in vitro evaluation
  1. Tez No: 851833
  2. Yazar: NESİBE HATUN BAŞARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBRU BAŞARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Eye Diseases, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Nalidiksik asidin geniş spektrumlu antimikrobiyal etkili analoğu olan Norfloksasin (NFX), gram pozitif ve gram negatif bakterilere karşı güçlü aktiviteye sahipken, anaeroblara karşı sınırlı aktiviteye sahip olan bir florokinolondur. Topikal oküler ilaç uygulaması, hızlı etki ve yüksek hasta uyuncu nedeniyle gözdeki ön segment hastalıklarını tedavi etmek için en çok tercih edilen yollardan biridir. Topikal uygulamalarda etkin maddenin biyoyararlanımı, gözün anatomik ve fizyolojik özelliklerinden dolayı düşüktür. Tez çalışmalarımız kapsamında NFX'in oküler uygulamaya yönelik bir formülasyonunun geliştirilmesi amacı ile nanoçöktürme yöntemiyle polilaktikkoglikolik asit (PLGA), Kitosan ve Eudragit L-30 D-55 polimerleri kullanılarak NFX içeren nanopartiküller hazırlanmıştır. Nanopartiküler sistemler ile etkin maddenin salım süresinin uzatılmasını ve daha düşük dozda etkin madde ile etkin bir tedavinin sağlanması amaçlanmıştır. Hazırlanan formülasyonların, fizikokimyasal karakteristik özellikleri in vitro analiz yntemleri ile detaylı olarak incelenmiştir. Yapılan analizlerin sonuçları değerlendirildiğinde formülasyonların oküler pH'da etkin maddenin uzatılmış salımını başarı ile sağladıkları belirlenmiştir. Yapılan antifungal aktivite çalışmaları sonucunda daha düşük dozda etkin bir tedavinin sağlanabileceği sonucuna ulaşılmıştır. Bu tez çalışması Anadolu Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinasyon Birimi tarafından 2108S147 nolu proje olarak desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Norfloxacin (NFX), the broad-spectrum antimicrobial-acting analogue of nalidixic acid, is a fluoroquinolone that has strong activity against gram-positive and gram-negative bacteria, while having limited activity against anaerobes. Topical ocular drug application is one of the most preferred ways to treat anterior segment diseases of the eye due to its rapid effect and high patient compliance. The bioavailability of the active substance in the eye is low due to the anatomical and physiological characteristics of the eye. Within the scope of our thesis studies, nanoparticles were prepared using polylactic-co-glycolic acid (PLGA), Chitosan and Eudragit L-30 D-55 polymers by NFX nanocomposition method in order to develop a formulation of NFX nanoparticles for ocular application. It was aimed to prolong the duration of the active substance with nanoparticular systems and to provide an effective treatment with a lower dose of the active substance. The physicochemical characteristics of the prepared formulations were examined in detail using in vitro analysis methods. The physicochemical characteristics of the prepared formulations were examined in detail using in vitro analysis methods. When the results of the analyzes were evaluated, it was determined that the formulations successfully provided extended release of the active substance at ocular pH. As a result of the antifungal activity studies, it was concluded that an effective treatment can be provided at lower doses. This thesis was supported by Anadolu University Scientific Research Projects Coordination Unit with the project number of 2108S147.