Bazı ilaç etken maddelerinin polimerik membranlar ile taşınım özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the transport properties of certain pharmaceutical active compounds using polymeric membranes
- Tez No: 987939
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMZA KORKMAZ ALPOĞUZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, literatürde ilk kez norfloksasin (NOR) ve enrofloksasin (ENR) etken maddelerinin ekstraksiyonu amacıyla, polimerik membran bileşiminde taşıyıcı olarak bis(2-etilheksil)fosforik asit (B2EHP), polimer destek maddesi olarak selüloz triasetat (CTA) ve plastikleştirici olarak 2-nitrofeniloktil eter (2-NPOE) kullanılarak bir polimer içerikli membran (PIM) sentezlenmiştir. Ayrıca, sabit elektrik akımı altında çalışan elektromembran ekstraksiyonu (EME) yöntemi, NOR ve ENR hedef analitleri ile birlikte polimer içerikli membran sistemiyle (EME/PIM) birleştirilerek uygulanmıştır. Çalışmanın ilk aşamasında, sentezlenen PIM'ler kullanılarak pasif difüzyon esaslı taşınım deneyleri gerçekleştirilmiş ve optimum deney koşulları belirlenmiştir. Transport deneyleri sonucunda hız sabiti (k), geçirgenlik katsayısı (P), akı (J) ve geri kazanım yüzdesi (%RF) gibi kinetik parametreler hesaplanmıştır. Optimum koşullarda gerçekleştirilen PIM deneylerinde, NOR için %RF 91,36, ENR için ise %RF 90,65 olarak bulunmuştur. Optimum şartlar belirlendikten sonra, sistemin performansını değerlendirmek amacıyla EME prosesi uygulanmıştır. Bu yöntem sayesinde, pasif difüzyonda yaklaşık 35 saat süren taşınım süresi, EME uygulaması ile yaklaşık 75 dakikaya düşürülmüş ve %RF 76–77 aralığında yüksek verimlilik elde edilmiştir. Ayrıca, geliştirilen membran sisteminin gerçek numunelere uygulanabilirliği test edilmiştir. Tavuk kası dokusu örneklerinde bulunan NOR ve ENR'nin başarıyla ekstrakte edilmesi, yöntemin biyolojik matrikslerde de etkin bir şekilde çalıştığını göstermiştir. Son olarak, hazırlanan polimerik membranların yüzey morfolojisi ve kimyasal yapısı SEM, EDX ve FTIR analizleri ile karakterize edilmiştir. Elde edilen bulgular, bileşenlerin polimer matris içinde homojen olarak dağıldığını, membranların mekaniksel olarak kararlı ve tekrar kullanılabilir bir yapıya sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, for the first time in the literature, bis(2-ethylhexyl)phosphoric acid (B2EHP) as a carrier, cellulose triacetate (CTA) as a polymer support material, and 2-nitrophenyl octyl ether (2-NPOE) as a plasticizer. Furthermore, the electromembrane extraction (EME) method, operating under a constant electric current, was applied for the first time in combination with a polymer-containing membrane system (EME/PIM) using NOR and ENR target analytes. In the first stage of the study, passive diffusion-based transport experiments were conducted using the synthesized PIMs, and the optimal experimental conditions were determined. As a result of the transport experiments, kinetic parameters such as the rate constant (k), permeability coefficient (P), flux (J), and recovery percentage (%RF) were calculated. In the PIM experiments conducted under optimal conditions, %RF was found to be 91.36 for NOR and 90.65 for ENR. After determining the optimal conditions, the EME process was applied to evaluate the system's performance. Thanks to this method, the transport time, which took approximately 35 hours in passive diffusion, was reduced to approximately 75 minutes with the EME application, and high efficiency in the range of 76–77% RF was achieved. Additionally, the applicability of the developed membrane system to real samples has been tested. The successful extraction of NOR and ENR from chicken muscle tissue samples demonstrates that the method also works effectively in biological matrices. Finally, the surface morphology and chemical structure of the prepared polymeric membranes were characterized using SEM, EDX, and FTIR analyses. The findings obtained showed that the components were homogeneously distributed within the polymer matrix and that the membranes had a mechanically stable and reusable structure.