Diyabetik nöropatili bireylerde modifiye otago egzersizlerinin metabolik değişkenler, eklem pozisyon hissi, denge ve sağlıkla ilişkili fiziksel uygunluk parametrelerine etkisi
The effect of modified otago exercises on metabolic variables, joint position sense, balance and health-related physical fitness parameters in individuals with diabetic neuropathy
  1. Tez No: 851844
  2. Yazar: ALİ CEYLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞRUL DEMİRDEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Çalışmamız diyabetik nöropatili bireylerde modifiye Otago egzersizlerinin metabolik değişkenler, eklem pozisyon hissi, denge ve sağlıkla ilişkili fiziksel uygunluk parametrelerine etkisini araştırmak amacıyla planlandı.Çalışmaya Tip 2 diyabet (T2D) tanısı almış 45-65 yaş aralığında 38 hasta dahil edildi. Hastalar rastgele Modifiye Otago Egzersiz Grubu (M-OEG:19) ve Kontrol Grubu (KG:19) olarak ayrıldı ve 8 hafta boyunca takip edildi. Tüm hastaların haftada 5 gün en az 30 dakika orta tempoda yürüyüş protokolünü uygulamaları istendi. Ayrıca M-OEG'ye yürüyüşe ilave haftada 2 gün 30-45 dakika modifiye Otago egzersizleri uygulandı. Metabolik değişkenler tam kan sayımı ile; ayak bileği ve diz eklemi eklem pozisyon hissi (EPH) değerlendirmeleri dijital inklinometre/gonyometre ile gerçekleştirildi. Denge için Süreli Kalk ve Yürü Testi (SKYT), Denge Hata Puanlama Sistemi (DHPS) ve Uluslararası Düşme Etkinliği Ölçeği; vücut kompozisyonu için biyoelektriksel impedans yöntemi (Tanita BC-730 analizörü), fonksiyonel egzersiz kapasitesi için 6 dakika yürüme testi (6DYT), esneklik için Otur-Uzan Testi (OUT), kas kuvveti ve endurans için 30 saniye Otur-Kalk Testi (30-OKT), algılanan efor şiddetini belirlemek için Borg Skalası kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Our study was planned to investigate the effects of modified Otago exercises on metabolic variables, joint position sense, balance and health-related physical fitness parameters in individuals with diabetic neuropathy. 38 patients between the ages of 45 and 65 who were diagnosed with Type 2 diabetes (T2D) were included in the study. Patients were randomly divided into Modified Otago Exercise Group (M-OEG: 19) and Control Group (CG: 19) and were followed for 8 weeks. All patients were asked to follow the moderate pace walking protocol for at least 30 minutes 5 days a week. In addition, modified Otago exercises were applied to M-OEG for 30-45 minutes 2 days a week in addition to walking. Metabolic variables were performed with a complete blood count; joint position sense (JPS) assessments of ankle and knee joint were performed with a digital inclinometer/goniometer. Timed Up and Go Test (TUG), Balance Error Scoring System (BESS) and International Fall Effectiveness Scale (FES-I) were used for balance; bioelectrical impedance method (Tanita BC-730 analyzer) for body composition; 6-minute walk test (6MWT) for functional exercise capacity; Sit-Reach Test (SRT) for flexibility; 30-second Sit-Stand Test (30-SST) for muscle strength and endurance; the Borg Scale for determination of perceived efford.