Deneysel otizm modelinde triptofan, probiyotik ve prebiyotik alımının davranışsal ve biyokimyasal parametreler ile bağırsak mikrobiyotası üzerine etkileri
The effects of tryptophan, probiotic and prebiotic intake on behavioral and biochemical parameters, and intestinal microbiota in experimental autism model
- Tez No: 712592
- Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL ÇİÇEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Çalışmanın amacı, otizm modeli oluşturulan ratlarda L-triptofan, probiyotik ve prebiyotik alımının davranışsal semptomlar, biyokimyasal bulgular ve bağırsak mikrobiyotası üzerine etkisini değerlendirmektir. Ratlarda otizm benzeri semptomları indüklemek için prenatal valproik asit müdahalesi gerçekleştirilmiştir. Tüm ratlar sağlıklı kontrol, otistik kontrol (VPA) ve yedi farklı otistik müdahale grubu (ayrı ayrı ve tüm tüm kombinasyonlarla L-triptofan, probiyotik ve prebiyotik müdahalesi) olmak üzere dokuz gruba ayrılmıştır. Sosyal etkileşim, anksiyete, uzamsal bellek, irkilme refleksi ve depresyon durumlarının değerlendirilmesinde sırasıyla üç odalı sosyallik ve sosyal yenilik testi, açık alanda lokomotor aktivite testi, Y-labirent testi, ön uyaran aracılı inhibisyon testi ve zorunlu yüzme testi kullanılmıştır. Ayrıca, otizmde düzeylerinin değiştiği bilinen serum inflamatuar biyobelirteç (IL-1β, IL-6, TNF-α ve IFN-γ) ve serotonin düzeyleri ile beyin serotonin ve beyin kaynaklı nörotrofik faktör (BDNF) konsantrasyonları da değerlendirilmiştir. Son olarak, mikrobiyal disbiyozun araştırılması için gaita numunelerinde bulunan bazı filum ve cinslerin kantite değerleri incelenmiştir. Prenatal valproik asit müdahalesinin sosyal etkileşim ve uzamsal bellek bozukluğu ile anksiyeteye neden olduğu, serum IL-6 ve TNF-α düzeylerini artırdığı, hipokampus ve prefrontal kortekste serotonin düzeylerini azalttığı ve BDNF düzeylerini artırdığı, son olarak bağırsak mikrobiyotasında Bacteroidetes/Firmicutes oranını düşürdüğü saptanmıştır (p0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to evaluate the effect of L-tryptophan, probiotic and prebiotic intake on behavioral symptoms, biochemical findings and gut microbiota in a rat-model of autism spectrum disorder. Prenatal valproic acid intervention was carried out to induce autism-like symptoms in rats. All rats were divided into nine groups as healthy control, autistic control (VPA) and seven different autistic intervention groups (separately and combinedly L-tryptophan, probiotic and prebiotic intervention groups). Three-chamber sociability and social novelty, open field locomotor activity, Y-maze, prepulse inhibition and forced swimming tests were used to evaluate social interaction, anxiety, spatial memory, startle reflex and depression, respectively. In addition, serum inflammatory biomarker (IL-1β, IL-6, TNF-α and IFN-γ) and serotonin levels, and brain serotonin and brain-derived neurotrophic factor (BDNF) concentrations, which are known to change in autism, were also evaluated. Finally, the quantitative values of some phyla and genera found in stool samples were examined to investigate microbial dysbiosis. Prenatal valproic acid intervention caused social interaction and spatial memory impairment and anxiety, increased serum IL-6 and TNF-α levels, decreased serotonin levels and increased BDNF levels in the hippocampus and prefrontal cortex, and finally decreased the Bacteroidetes/Firmicutes ratio in the gut microbiota (p0.05).