Konstipasyon baskın irritabl bağırsak sendromu olan bireylerde inülinin bağırsak semptomları ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of inulin on intestinal symptoms and quality of life in individuals with constipation-predominant irritable bowel syndrome
- Tez No: 851908
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLI UÇAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu araştırma, konstipasyon baskın İrritabl bağırsak sendromu olan bireylerde inülinin bağırsak semptomları ve yaşam kalitesi üzerine etkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma 21-63 yaş aralığında konstipasyon baskın İBS tanısı alan bireyler (n=34) ile tamamlanmıştır. Bireyler prebiyotik grubu [(n=17) (günde iki kez 4,6 g (İnülin=toplam 9,2 g) inülin/oligofruktoz 50/50 karışımı)], ve plasebo [(n=17), (Maltodekstrin=9,2 g)] grubu olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Müdahale süresi 8 hafta olup, müdahale başlangıcında, 1. ay ve 2. ay sonunda katılımcıların antropometrik ölçümleri, biyokimyasal bulguları, besin tüketim sıklığı, besin tüketim kayıtları alınmıştır. Ayrıca müdahale başlangıcında, 1. ay ve 2. ay sonunda Bristol Dışkılama Skalası, İBS-Semptom Şiddet Skoru Ölçeği (İBS-SŞS), İBS-Visual Analog Skala, İBS-Yaşam Kalitesi Ölçeği (İBS-YKÖ) ve Beck Depresyon Ölçeği uygulanmıştır. Verilerin istatiksel analizinde SPSS yazılım programından yararlanılmıştır. Çalışmada prebiyotik grubunun yaş ortalaması 38,58±2,03 yıl, plasebo grubunun ise 38,05±3,17 yıldır. Çalışmanın büyük bir çoğunluğu kadınlardan (%76,4) oluşmaktadır. Araştırma grupları arasında yaş, cinsiyet, medeni durum, sigara içme, alkol tüketme, fiziksel aktivite, doktora başvurma sebebi ve komorbid hastalık dağılımları benzerdir. Çalışma süresince prebiyotik grubunun protein alımının, plasebo grubunun ise yağ alımının daha yüksek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the impact of inulin on bowel symptoms and the quality of life in individuals with constipation-predominant irritable bowel syndrome (IBS). The study was conducted with individuals diagnosed with predominant constipation-type IBS in the age range of 21-63 (n=34). The individuals were divided into two groups, namely the prebiotic group [(n=17) (twice daily 4.6 g (Inulin=total 9.2 g) inulin/oligofructose 50/50 mixture)] and the placebo group[(n=17), (Maltodextrin=9.2 g)]. The intervention period lasted for 8 weeks, during which anthropometric measurements, biochemical parameters, food frequency questionnaire, and 24-h dietary recall were taken at the beginning of the intervention, at the end of the 1st month, and at the end of the 2nd month. Additionally, various scales, including the Bristol Stool Scale, IBS-Symptom Severity Score (IBS-SSS) Scale, IBS-Visual Analog Scale, IBS-Quality of Life (IBS-QoL) Scale, and Beck Depression Inventory, were administered at the beginning of the intervention, at the end of the 1st month, and the end of the 2nd month. Statistical analysis of the data was performed using SPSS software. The average age of the prebiotic group in the study was 38.58±2.03 years, while the placebo group was 38.05±3.17 years. The majority of the study participants were females (76.4%). Distributions of age, gender, marital status, smoking, alcohol consumption, physical activity, reason for consulting a doctor, and comorbid diseases were similar among the research groups. Throughout the study, it was determined that the prebiotic group had a higher protein intake, while the placebo group had a higher fat intake.