Yenidoğanlar için tasarlanan portatif terapötik bebek yuvasının yenidoğanların venöz kan alımı sırasındaki fizyolojik parametrelerine, konfor ve ağrı düzeylerine etkisi
The effect of a portable therapeutic baby nest designed for neonates during venous blood sampling on the physiological parameters, comfort and pain levels in neonates
- Tez No: 851909
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN IŞIK ESENAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Tek merkezli, tek kör, randomize kontrollü deneysel nitelikte olan bu çalışma, yenidoğanlar için geliştirilen portatif terapötik bebek yuvasının (PTBY) venöz kan alımı sırasında fizyolojik parametrelerine (kalp tepe atımı, solunum sayısı, oksijen saturasyonu), konfor ve ağrı düzeylerine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın verileri 01 Mayıs-30 Eylül 2022 tarihleri arasında, Dr. Sami Ulus Kadın Doğum Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Çocuk Acil Servis kan alma biriminde toplanmıştır. Araştırmada, yenidoğanlardan kan alma işlemi sırasında, ağrı düzeylerini değerlendiren bir çalışmanın sonuçları kullanılarak yapılan güç analiz ile örneklem büyüklüğü saptanmıştır. %95 güven aralığında, d= 0.80 etki büyüklüğünde, %5 hata payı ile araştırmaya 80 term yenidoğan (deney grubu=40, kontrol grubu=40) alınmıştır. Araştırma iki aşamada gerçekleştirilmiştir. İlk aşamada PTBY geliştirilmiş, ikinci aşamada etkinliği değerlendirilmiştir. PTBY geliştirme aşamasında sırasıyla; yuvanın tasarımı, üretimi için gerekli malzemelerin temini, üretimi, standardizasyonu ve ön uygulaması yapılmıştır. Standardizasyon sürecinde veriler Işık ve Ses Standardizasyon Formu kullanılarak toplanmıştır. PTBY'nin etkinliğinin değerlendirildiği aşamada ise; deney grubundaki yenidoğanlar kan alma işlemi süresince yuva içerisine yerleştirilmiştir. Kontrol grubuna herhangi bir girişimde bulunulmamıştır. Tüm süreç video kaydına alınmıştır. Yenidoğanların kan alma işleminden 2 dakika önce, işlem sırasında ve işlemden 2 dakika sonrasında fizyolojik parametrelerinin, konfor ve ağrı düzeylerinin değerlendirilebilmesi için video kayıtları alanında deneyimli iki hemşire tarafından izlenmiştir. Bu aşamada veriler, Tanıtıcı Bilgi Formu, Fizyolojik Parametre İzlem Formu, Yenidoğan Konfor Davranış Ölçeği (ComfortNeo) ve Yenidoğan Bebek Ağrı Ölçeği (NIPS) kullanılarak toplanmıştır. Veriler IBMM SPSS 24 paket programında analiz edilmiştir. Tanımlayıcı veriler; kategorik değişkenlerde frekans ve yüzde değerler, nicel değişkenlerde ortalama, standart sapma, medyan, birinci ve üçüncü çeyreklik değerleri kullanılarak sunulmuştur. Kategorik değişkenlerin analizi Ki-kare (X2) testi ile değerlendirilmiştir. Nicel değişkenlerin analizinde, grupların karşılaştırılmasında bağımsız gruplarda t testi kullanılmıştır. Tekrarlı ölçümler ve çalışma gruplar arasında genel bir değerlendirme yapmak için tekrarlı ölçümlerde tek yönlü karma desenli varyans analizi ve farkın hangi ölçümler arasında olduğunun belirlenmesinde post hoc testlerden Bonferroni testi kullanılmıştır. Gözlemcilerin değerlendirmeleri arasındaki uyum korelasyon katsayısı (ICC) ile değerlendirilmiştir. Gözlemciler arasındaki uyum istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p0.05). Venöz kan alma işlemi öncesi grupların kalp tepe atımı, solunum sayısı, oksijen saturasyon ortalamaları, NIPS ve ComfortNeo puan ortalamaları benzer bulunmuştur (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This single-centered, single-blind, randomized controlled experimental study was conducted to investigate the effects of portable therapeutic baby nest (PTBN) designed for neonates, during venous blood sampling on the physiological parameters (heart rate, respiratory rate, oxygen saturation), comfort and pain levels. The data of the study was collected between 01th of May and 30th of September 2022 in the blood collection unit of Dr. Sami Ulus Gynecology and Child Health and Diseases Training and Research Hospital, Pediatric Emergency Department. In the study, the sample size was determined by power analysis using the results of a study examining pain levels during blood sampling from neonates. The research includes 80 term newborns (experimental group = 40, control group = 40) with a 95% confidence interval, d=0.80 effect size, and 5% margin of error. The research was carried out in two stages. First, PTBN was developed and second its effectiveness was evaluated. In the development phase of PTBN, respectively; the design of the nest, the supply of materials required for production, production, standardization and pre-application were carried out. Data was collected using the Light and Sound Standardization Form during the standardization process. At the stage where the effectiveness of PTBN was evaluated; The neonates in the experimental group were placed in the nest during blood sampling. No additional intervention was made to the control group. The entire process was video recorded. Video recordings were watched by two experienced nurses in order to evaluate the neonates' physiological parameters, comfort and pain levels 2 minutes before, during and 2 minutes after the blood sampling. At this stage, data were collected using the Introductory Information Form, Physiological Parameter Follow-up Form, Newborn Comfort Behavior Scale (ComfortNeo) and Newborn Infant Pain Scale (NIPS). The data were analyzed in the IBMM SPSS 24 package program. In categorical variables; frequency and percentage values, in quantitative variables; mean and standard deviation, median, first and third quartile values were used for descriptive data. Analysis of categorical variables was evaluated with the Chi-Square (X2) test. Analysis of quantitative variables was used Student's t-test to compare groups. In order to make a general evaluation between repeated measurements and study groups, one-way mixed ANOVA was used for repeated measurements, and the Bonferroni test, one of the post hoc tests, was used to determine which measurements had the difference. Agreement between observers' evaluations was evaluated with the correlation coefficient (ICC). Agreement between observers was found to be statistically significant (p0.05). The groups' heart rate, respiratory rate, oxygen saturation averages, NIPS and ComfortNeo score averages were found to be similar before venous blood sampling (p>0.05).