Obstetrik brakial pleksus yaralanmalı çocuklarda eylem gözlem terapisinin üst ekstremite fonksiyonları üzerine etkisi
The effect of action observation therapy on upper extremity function in chi̇ldren with obstetric brachial plexus injury
- Tez No: 851913
- Danışmanlar: PROF. DR. İPEK YELDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nörolojik Fizyoterapi-Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: OBPY'li çocuklarda Eylem Gözlem Terapisi (EGT) ve Fotoğraf Gözlemleme (FG)'nin üst ekstremite fonksiyonlarına olan etkisini, randomize kontrollü çalışmayla karşılaştırmaktır. Yöntem: Çalışmaya yaşları 6-17 arasında değişen 26 OBPY'li çocuk katıldı, EGT ve FG grubuna ayrıldı. Her seansın 30 dakika sürdüğü 15 seans boyunca toplamda 18 GYA hareketi çalışıldı. EGT grubu GYA'ları önceden hazırlanmış videolar aracılığıyla iki dakika izledi ve ardından üç dakika izlediği hareketi tekrarladı. FG grubu ise videodan alınmış fotoğrafları iki dakika gözlemleyip üç dakika tarif edilen hareketi çalıştı. Tedavi öncesi ve sonrasında Abilhand-Kids Anketi (AKA), Oturmada Sağlık Topu Atışı (OSTA), Modifiye Şınav Testi (MŞT), Fonksiyonel Uzanma Testi (FUT), Yanal Uzanma Testi (YUT), Brakial Pleksus Sonlanım Ölçeği (BPSÖ), Gilbert ve Raimondi Değerlendirme Sistemi (GRDS), Kutu Blok Testi (KBT) ile değerlendirmeler yapıldı. Tüm analizlerde p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: To compare the effects of Action Observation Therapy (AOT) and Photo Observation (PO) on upper limb function in children with OBPI in a randomised controlled trial. Method: Twenty-six children with OBPI aged between 6-17 years participated in the study and were divided into EGT and PO groups. During 15 sessions, each session lasted 30 minutes, a total of 18 ADL movements were practised. The AOT group watched the ADL for two minutes through pre-prepared videos and then repeated the movement they watched for three minutes. The PO group observed the photographs taken from the video for two minutes and then practised the described movement for three minutes. Abilhand-Kids (AK), Seated Medicine Ball Throw (SMBT), Modified Push-up Test (MPT), Functional Reach Test (FRT), Lateral Reach Test (LRT), Brachial Plexus Outcome Measurement (BPOM), Gilbert and Raimondi Score (GRS), Box Block Test (BBT) were performed before and after the treatment. A value of p0.05).