Maksillada uygulanan All-on-four konseptinde posterior bölgedeki açılı implantların bukko-palatinal yöndeki açı sapmalarında implant çevresi kemikte oluşan streslerin sonlu elemanlar analizi ile ölçülmesi
Measurement of the stresses that occur in the bone around the posterior angled implants caused by bucco-palatal angle deviations in the All-on-four concept applied in the maxilla with finite element analysis
- Tez No: 851912
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLARA NUR ŞENGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Dental implantlar diş eksikliklerinin giderilmesinde yaygın uygulanan bir tedavi seçeneğidir. Özellikle tam dişsiz hastalarda sabit restorasyonlara ulaşabilmek implantlarla mümkün kılınmaktadır. Yetersiz alveoler kret hacmine sahip veya sarkmış maksiller sinüs varlığı olan tam dişsiz hastalarda implant cerrahisi yapılabilmesi için öncesinde çeşitli ogmentasyon teknikleri veya sinüs ogmentasyon cerrahisi uygulanması gerekebilmektedir. Bu durum hem cerrahi süresini hem de tedavi sürecini uzatmaktadır. Nispeten yeni bir tedavi alternatifi olan All-on-four tedavi protokolü bu olumsuz durumların önüne geçmek için geliştirilmiş ve günümüzde diş hekimleri tarafından daha sık uygulanır hale gelmiştir. Maksillaya uygulanan All-on-four yöntemi posterior bölgede maksiller sinüs anterior duvar morfolojisine paralel olacak şekilde iki adet distal açılı ve anterior bölgede iki adet vertikal yönde olmak üzere toplam dört adet implantın yerleştirildiği bir tedavi şeklidir. İmplantların doğru açı ve konumda yerleştirilmesinin zor olduğu bu tedavide, rehberli cerrahilerin yeteri kadar yaygın olmaması implantların planlanandan farklı pozisyonlanmasına sebep olabilmektedir. Bu durum da çiğneme kuvvetleri altında implantlar ve peri-implant kemikler üzerinde oluşan stres miktarını değiştirmektedir. Günümüzde All-on-four tedavisiyle ilgili klinik çalışmalara ek olarak sonlu elemanlar analizi ile de pek çok çalışma yapılmaktadır. Bu çalışmada, sonlu elemanlar analizi ile oluşturulan maksilla modellerine All-on-four konseptine göre implantlar yerleştirilmiş; posterior yerleşimli 17, 30 ve 45 derece meziodistal açılı implantlar bukkopalatinal yönde bukkale ve palatinale açılandırılarak ve açılandırılmadan vertikal olarak yerleştirilerek 9 adet model oluşturulmuştur. Oluşturulan modellerde implantların üzerine yerleştirilen protezin kantilever kısmına vertikal ve oblik yönde 150'şer Newton olacak şekilde toplam 300 Newtonluk kuvvet uygulanarak peri-implant kemikte oluşan stresler ölçülmüş ve rezorpsiyon risk analiz değerleri hesaplanmıştır. Elde edilen bulgularda peri-implant kemikte meydana gelen stres değerlerini esas etkileyen etkenin implantların uzun aksı ile kuvvetin yönü arasındaki ilişki olduğu gözlenmiştir. İmplantların meziodistal yöndeki açısı arttıkça rezopsiyon risk değerlerinin yükseldiği tespit edilmiştir. Dahası, meziodistal olarak aynı açıda yerleştirilen implant modellerinde apikali palatinale doğru açılandırılmış olan implantların çevresindeki kemikte stres daha yüksek olarak bulunmuş ve rezorpsiyon risk değerleri yüksek ölçülmüştür
Özet (Çeviri)
Dental implants are a common treatment option used in order to treat patients with tooth loss. Providing the patient with fixed restorations, especially in fully edentulous patients, is made possible with implants. In fully edentulous patients with insufficient alveolar ridge volume or a pneumatized maxillary sinus, various augmentation techniques or sinus augmentation surgery may be required before implant surgery could be performed. This results in prolongment of both the duration of the surgery and the treatment process. Recently, the All-on-four treatment protocol, a relatively new treatment alternative, was developed to prevent these unfavorable situations and it has become more frequently applied by dentists. The All-on-four method applied to the maxilla is a form of treatment in which four implants are placed: two at a distal angle in the posterior region, parallel to the morphology of the anterior wall of the maxillary sinus, and two in a vertical direction in the anterior region. In this treatment protocol, it is difficult to place the implants at the correct angle and position. And because guided surgeries are not widespread enough, implants may be positioned differently than planned before the surgery. This changes the amount of stress on the implant and peri-implant bone under chewing forces. Nowadays, in addition to the clinical studies performed on the All-on-four treatment, many studies are carried out with finite element analysis. In the present study, implants were placed in the maxilla models created by finite element analysis according to the All-on-four concept. Nine models were created by insertion of the posterior implants that are mesiodistally angled 17, 30 and 45 degrees in buccally and palatally angled positions and vertical position in the buccopalatal direction. In the models created, 150 Newtons in the vertical and oblique directions, thus a total of 300 Newtons force was applied to the cantilever part of the prosthesis placed on the implants in order to measure the stresses in the peri-implant bone and perform the bone resorption risk analysis. The findings of the study revealed that the main factor affecting the stress values in the peri-implant bone was associated with the relationship between the long axis of the implants and the direction of the force. It has been determined that as the angle of the implants in the mesiodistal direction increases, the risk of resorption increases. Moreover, in the implant models placed at the same angle mesiodistally, the stress in the peri-implant bone and the resorption risk values were measured higher in the implants of which the apices were angled palatally.