Sağlıklı ve obstetrik brakial pleksus paralizisi bulunan çocukların servikal bölge eklem hareket açıklığı, propriyosepsiyon ve fonksiyonellik değerlendirilmesi
Evaluation of cervical region joint range of motion, proprioception, and functionality in healthy children and children with obstetric brachial plexus palsy
- Tez No: 967076
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU DEMİRGÜÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sanko Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırma sağlıklı ve obstetrik brakial pleksus paralizisi (OBPP) bulunan çocukların servikal bölge eklem hareket açıklığı, propriyosepsiyon ve fonksiyonelliğinin değerlendirilmesi için yapıldı. Çalışmaya gönüllü olan 7-18 yaş arasında obstetrik brakial pleksus paralizisi (OBPP) bulunan 30 çocuk ile 30 sağlıklı çocuk dahil edildi. OBPP tanılı çocukların yaralanma tipinin belirlenmesinde, Narakas Sınıflandırma Sistemi (NSS); dominant ve nondominant üst ekstremitelerinin tüm eklemlerinde hareket açıklığı ölçümünde Aktif Hareket Skalası ve Gilbert Raimondi Skalası; servikal bölge propriyosepsiyon değerlendirilmesinde, Servikal Hareket Sınırı (Cervical Range Of Motion) (CROM) cihazı, üst ekstremite fonksiyonelliğinin değerlendirilmesinde Modifiye Mallet Sınıflandırma Sistemi kullanıldı. Veriler IBM SPSS Statistics 22 programıyla analiz edildi.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the range of motion, proprioception and functionality of the cervical region in healthy children and children with obstetric brachial plexus palsy (OBPP). Thirty children with obstetric brachial plexus palsy (OBPP) and 30 healthy children between the ages of 7 and 18 who volunteered were included in the study. The Narakas Classification System (NSS) was used to determine the type of injury in children with OBPP; the Active Motion Scale and the Gilbert Raimondi Scale were used to measure the range of motion in all joints of the dominant and non-dominant upper extremities; the Cervical Range of Motion (CROM) device was used to evaluate cervical region proprioception, and the Modified Mallet Classification System was used to evaluate upper extremity functionality. The data were analyzed using the IBM SPSS Statistics 22 program. According to the Active Motion Scale and the Gilbert-Raimondi Scale; Children with OBPP had less range of motion in the non-dominant (affected by OBPP) upper extremities than healthy children (p0.05).