Özel eğitim okullarında görev yapan beden eğitimi öğretmenlerinin mesleki tükenmişlik ve mesleki doyum düzeylerinin incelenmesi (Trabzon ili örneği)
Examination of professional burnout and professional satisfaction levels of physical education teachers working in special education schools (Trabzon province sample)
- Tez No: 851936
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEBAHAT ELER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırmanın amacı Trabzon ilinde özel eğitim okullarında görev yapan beden eğitimi ve spor Bu araştırmanın amacı Trabzon ilinde özel eğitim okullarında görev yapan beden eğitimi öğretmenlerinin mesleki tükenmişlik ve mesleki doyum düzeylerinin incelenmesidir. Bu araştırmaya Trabzon ilinde özel eğitim okullarında görev yapan 26 beden eğitimi öğretmeni gönüllü olarak katıldı. Araştırmanın verileri araştırmacı tarafından oluşturulan“Kişisel Bilgi Formu”, İnce ve Şahin tarafından geliştirilen üç boyuttan oluşan“Maslach Tükenmişlik Ölçeği”ile Kuzgun, Sevim ve Hamamcı tarafından geliştirilen iki boyuttan oluşan“Mesleki Doyum Ölçeği”ile elde edildi. Verilerin analizi için SPSS 21 (IBM Statistics 21) paket programı kullanıldı. Aritmetik ortalama, frekans, standart sapma ve yüzde değerleri hesaplandı. Gruplar arası karşılaştırmalarda ikili karşılaştırmalar için Mann-Whitney U testi, çoklu karşılaştırmalar için Kruskal Wallis testi kullanıldı. Beden eğitimi öğretmenlerinin mesleki tükenmişlik düzeyleri (puan: 2.51), duygusal tükenme boyutu (puan: 2.08) ve duyarsızlaşma boyutu düşük (puan: 1.73), kişisel başarı boyutu (puan: 3.73) yüksek; mesleki doyum düzeyleri (puan: 3.77), niteliklere uygunluk boyutu (puan: 3.88) ve gelişme isteği boyutu (puan: 3.66) düzeyleri yüksek olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the professional burnout and professional satisfaction levels of physical education teachers working in special education schools in Trabzon. 26 physical education teachers working in special education schools in Trabzon voluntarily participated in this research. The data of the research was obtained with the“Personal Information Form”created by the researcher, the“Maslach Burnout Scale”consisting of three dimensions developed by İnce and Şahin, and the“Professional Satisfaction Scale”consisting of two dimensions developed by Kuzgun, Sevim and Hamamcı. SPSS 21 (IBM Statistics 21) package program was used to analyze the data. Arithmetic mean, frequency, standard deviation and percentage values were calculated. In comparisons between groups, the Mann-Whitney U test was used for pairwise comparisons and the Kruskal Wallis test was used for multiple comparisons. Physical education teachers' professional burnout levels (score: 2.51), emotional exhaustion dimension (score: 2.08) and depersonalization dimension are low (score:1.73), personal accomplishment dimension (score:3.73) is high; Levels of professional satisfaction (score: 3.77), compliance with qualifications dimension (score: 3.88) and desire for development dimension (score: 3.66) were determined to be high.