Mükemmeliyetçilik ve ınstagram bağımlılık düzeyi arasındaki ilişkide duygusal zekâ'nın aracı rolünün incelenmesi
Investigation of the intermediate role of emotional intelligence in the relationship between excellence and instagram addiction level
- Tez No: 851949
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL EKŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikolojik Danışma ve Rehberlik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmanın amacı, mükemmeliyetçilik ve Instagram bağımlılık düzeyi arasındaki ilişkide duygusal zekânın aracı rolünü incelemektir. Araştırma, ilişkisel tarama türünde tasarlanmıştır. Araştırma evrenini rastgele seçilen 18-45 yaş arası 354 kişi oluşturmaktadır. Araştırma veri toplamak amacıyla; araştırmacının hazırlamış olduğu Kişisel Bilgi Formu, Kırcaburun (2018) tarafından geliştirilmiş olan“Instagram Bağımlılığı Ölçeği”, Kağan (2011) tarafından Türkçe'ye uyarlanmış olan“Frost - Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği”ile“Duygusal Zekâ Özelliği Ölçeği – Kısa Formu”ölçeği kullanılmıştır. Çalışma kapsamında elde edilen veriler SPSS 21.0 ve AMOS 20.0 programlarından yararlanılarak çözümlenmiştir. Aracı rolün araştırılmasına ilişkin, Baron ve Kenny (1986)'nin yaklaşımına başvurulmuştur. Aracılık etkisi yapısal eşitlik modeli ile test edilmiştir. Aracı etkinin derecesinin belirlenmesi için Bootstrap güven aralığı değerleri dikkate alınmıştır (Reutter ve Bigatti, 2014). Araştırmada bootstrap örneklem sayısı 5000, güven aralığı %95 olarak belirlenmiştir. Bağımsız değişkenin açıkladığı varyanstaki azalmanın anlamlılığı Sobel testi ile“http://quantpsy.org/sobel/sobel.htm”web sitesi üzerinden hesaplanmıştır. Ölçek puanlarının demografik özelliklere göre karşılaştırılmasında fark testlerine başvurulmuştur. İki bağımsız grup arasında niceliksel sürekli verilerin karşılaştırılmasında t-testinden, ikiden fazla bağımsız grup arasında niceliksel sürekli verilerin karşılaştırılmasında Tek yönlü (One way) ANOVA testinden yararlanılmıştır. Farklılıkların belirlenmesi amacıyla, ANOVA testinin ardından, tamamlayıcı post-hoc analizi olarak Scheffe testine başvurulmuştur. Araştırmanın sonuçları doğrultusunda; mükemmeliyetçilik düzeyleri ve Instagram bağımlılık düzeyleri arasında anlamlı bir ilişkinin bulunup bulunmadığı, mükemmeliyetçilik düzeyleri ve duygusal zekâ arasında anlamlı bir ilişkinin bulunup bulunmadığı, Instagram bağımlılık düzeyi ile duygusal zekâ arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığına cevap aranmıştır. Son olarak mükemmeliyetçilik düzeyleri ile Instagram bağımlılık düzeyi arasında duygusal zekanın aracı rol oynayıp oynamadığı sorusuna cevap aramıştır. Araştırmamızın sonucunda mükemmeliyetçiliğin Instagram bağımlılık düzeyi üzerine aracısız, doğrudan etkisi anlamlı bulunmuştur. Duygusal zeka ile mükemmeliyetçilik arasında negatif bir yol katsayısı elde edilmiştir. Aracı değişken modele eklendiğinde mükemmeliyetçiliğin Instagram bağımlılık düzeyi üzerine etkisi azalmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the mediating role of emotional intelligence in the relationship between perfectionism and Instagram addiction level. The research was designed in relational survey type. The population of the research consists of 354 randomly selected people between the ages of 18-45. In order to collect research data; Personal Information Form prepared by the researcher,“Instagram Addiction Scale”developed by Kırcaburun (2018),“Frost - Multidimensional Perfectionism Scale”adapted to Turkish by Kağan (2011), and“Emotional Intelligence Trait Scale – Short Form”scale were used. . The data obtained within the scope of the study were analyzed by using SPSS 21.0 and AMOS 20.0 programs. The approach of Baron and Kenny (1986) was used to investigate the intermediary role. The mediation effect was tested with the structural equation model. Bootstrap confidence interval values were taken into account to determine the degree of mediating effect (Reutter & Bigatti, 2014). In the study, the number of bootstrap samples was determined as 5000 and the confidence interval was determined as 95%. The significance of the decrease in the variance explained by the independent variable was calculated using the Sobel test on the website“http://quantpsy.org/sobel/sobel.htm”. Difference tests were used to compare the scale scores according to demographic characteristics. The t-test was used to compare quantitative continuous data between two independent groups, and the One-way ANOVA test was used to compare quantitative continuous data between more than two independent groups. In order to determine the differences, Scheffe test was used as a complementary post-hoc analysis after the ANOVA test. In line with the results of the research; It was sought to answer whether there is a significant relationship between perfectionism levels and Instagram addiction levels, whether there is a significant relationship between perfectionism levels and emotional intelligence, and whether there is a significant relationship between Instagram addiction level and emotional intelligence. Finally, it sought an answer to the question of whether emotional intelligence plays a mediating role between perfectionism levels and Instagram addiction level. As a result of our research, the direct effect of perfectionism on the level of Instagram addiction was found to be significant. A negative path coefficient was obtained between emotional intelligence and perfectionism. When the mediator variable was added to the model, the effect of perfectionism on the level of Instagram addiction decreased.