Su korkusu değerlendirme ölçeği Türkçe uyarlama çalışması ve çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Turkish adaptation study of fear of water assessment scale and its analysis in terms of various variables
- Tez No: 851948
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FAHİME HASSANI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Su korkusu, yüzme becerisinin eksikliğinin veya zayıflığının ana göstergesidir. Bazı insanlar sudan tamamen uzak durdukları için yüzmeyi öğrenemezken, bazıları ise yüzerken vücutlarını gevşetemedikleri için öğrenmede zorluk yaşayabilir. Bu nedenle, bu bireyleri tanımak ve onlara etkili öğretim stratejileri geliştirmek önemlidir. Öğretmenler ve yüzme antrenörleri sudan korkan kişileri tespit etmelerine yardımcı olacak bir değerlendirme aracına ihtiyaç duymaktadır. Bu araştırmanın amacı, Misimi ve arkadaşları (2020) tarafından geliştirilen ''Su korkusu Değerlendirme Anketi''nin (FWAQ) Türkçeye uyarlanması ve çeşitli değişkenler açısından incelenmesidir. Uyarlama yapabilmek için özgün ölçeğin Türkçeye çevirisi yapılmıştır. Araştırmaya, Marmara Efor Spor Kulübü ve İstanbul Kurtköy Spor Kompleksi üyeleri katılmıştır. Ölçeğin yapı geçerliğini elde edebilmek için faktör analizi yapılmıştır. Orijinal ölçeğe benzer sonuçlar bulunmuştur. Ölçeğin güvenirliğini belirlemek için ilk olarak test ve tekrar test yapılmıştır. 45 kişinin grup içi katsayısı kullanılarak tekrar test yöntemi ile zaman güvenilirliği sonuçları 2 ila 3 hafta boyunca rastgele verilen anket, bu ölçeğin göreceli zamansal güvenilirliğe sahip olduğunu göstermiştir. Güvenilirlik analizi için ayrıca ʺCronbach Alphaʺ kullanılmıştır. Anket 2 bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm sosyo-demografik bilgileri içermektedir. Bu soru formu; yaş, eğitim durumu, cinsiyet, fiziksel aktivite deneyimi, spor deneyimi, yüzmeyi ne derece bildiğini içeren sorulardan oluşmaktadır. İkinci bölümde ise su korkusu ile alakalı soruları içermektedir. Su ortamıyla temas alt ölçeği, Suyun doğal gücü, Suda hareket kontrolünün değerleri ölçeğin güvenilir olduğunu kanıtlamıştır.
Özet (Çeviri)
Fear of water is the main indicator of a lack or weakness of swimming ability.Some people cannot learn how to swim because they avoid water completely, while others might have difficulty learning because they may not relax their bodies while swimming. Thus, it is necessity to recognize these individuals and develop effective teaching strategies for them. Teachers and swim coaches need an assessment tool to help them identify individuals who are afraid of water. The aim of this study was to adapt the Fear of Water Assessment Questionnaire (FWAQ) developed by Misimi et al. (2020) into Turkish and to examine it in terms of various variables. For adaptation, the original scale was translated into Turkish. Members of Marmara Efor Sports Club and Istanbul Kurtköy Sports Complex participated in the study. Factor analysis was performed to obtain the construct validity of the scale. Similar results were found to the original scale. Because of determining the reliability of the scale,test and retest was performed first. The results of the time reliability by the retest method using the within-group coefficient of 45 people and the questionnaire given randomly for 2 to 3 weeks showed that this scale has relative temporal reliability. ʺCronbach Alphaʺ was also used for reliability analysis. The questionnaire consists of 2 sections. The first part includes socio-demographic information. This questionnaire includes age, education level, gender, physical activity experience, sports experience, and the extent to which they know how to swim. The second part includes questions related to fear of water. The subscale of contact with the water environment, the natural power of water, and the values of movement control in water proved that the scale was reliable.