Aile içi şiddet suçundan hüküm giymiş erkeklerde mekân algısı
Spatial perception of men-convicted domestic violence
  1. Tez No: 851956
  2. Yazar: AYBÜKE BÜYÜKKAĞNICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL KAHVECİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Sosyoloji, Social Work, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın ve Aile Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 478
Özet
Kadına yönelik şiddet, tarih boyunca var olan ancak uzun süre göz ardı edilen bir sosyal sorun olmuştur. Toplumsal cinsiyet eşitsizliği, güç dinamikleri ve kültürel normlar tarafından beslenen bu sorun, toplumun huzurunu tehdit etmektedir. Bu sosyal problemin çözümüne katkı sağlamak amacıyla bu doktora tezi, aile içi şiddet suçundan hüküm giymiş erkeklerin mekân algısını inceleyerek şiddet eğilimlerine etkisini açıklamak maksadıyla yapılmıştır. Bu kapsamda mekân özelliğinin erkeklerin şiddet eğilimine etkisi araştırılmıştır. Araştırma, nitel bir yöntem kullanarak katılımcılarla gerçekleştirilen derinlemesine görüşmelerden elde edilen verilere dayanmaktadır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı derinlemesine görüşmeler yapmıştır. Katılımcılar, derinlemesine görüşmeler aracılığıyla incelenen konu hakkında düşüncelerini paylaşmışlardır. Ankara Yüksek Güvenlikli Adli Psikiyatri Hastanesi'nde yapılan araştırmada veri toplama süreci nitelikli veri elde edilen 35 kişiye ulaşılması ile sonlandırılmıştır. Elde edilen veriler araştırma konusunda oluşturulan, şiddet ve mekan (açık/kamusal mekan-kapalı/özel mekan) ana temaları altındaki başlıklar ile yorumlanmıştır. Araştırma bulguları, erkek katılımcıların kapalı mekânlarda kendilerini daha rahat hissettiklerini ve bu mekânlarda şiddet uygulama eğilimlerinin arttığı yönünde önemli bir veriyi göstermektedir. Katılımcıların mekân algısının, aile içi şiddetin dinamikleri üzerinde etkili bir rol oynadığına dair önemli bulgular elde edildiği düşünülmektedir. Kapalı mekânlarda erkek egemen bakış açısı bu özel mekânlar içerisinde eril tahakkümün kurgulanmasına destek olmaktadır ve eril şiddet özel mekânlarda bir kontrol aracı olarak meşrulaşmaktadır. Bu sebeple kadına yönelik şiddet toplumsal bir yapılanmanın/toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin ürünü olarak karşımıza çıkmaktadır. Tez, bu bulgular ışığında, aile içi şiddeti anlamada mekânın kritik bir faktör olduğunu vurgulayarak, ilgili kurumlar, uzmanlar ve politika yapıcılar için önemli bilgiler sunmaktadır. Ayrıca, mekân algısı ile şiddet eğilimi arasındaki ilişkiyi anlamak, önleyici stratejilerin geliştirilmesine yönelik etkili adımlar atılmasına katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Violence against women has been a social issue that has existed throughout history but has been ignored for a considerable period. Fueled by social gender inequality, power dynamics, and cultural norms, this problem poses a threat to societal harmony. This doctoral thesis aims to contribute to the resolution of this social problem by examining the spatial perception of men convicted of domestic violence and explaining its impact on their tendencies towards violence. In this context, the influence of spatial characteristics on men's violent tendencies has been explored. The research relies on a qualitative method, utilizing data from in-depth interviews with participants. The researcher conducted in-depth discussions as the primary data collection tool, where participants shared their perspectives on the subject. The research, carried out at Ankara High Security Forensic Psychiatric Hospital, concluded with the data collection process involving 35 individuals, yielding qualitative data. The obtained data has been interpreted under the main themes generated in the research, focusing on violence and space (open/public space, closed/private space). The findings suggest a significant correlation, indicating that male participants feel more at ease in closed spaces, leading to an increased tendency to engage in violence within those spaces. It is believed that the participants' perception of space plays a crucial role in the dynamics of domestic violence. The male-dominant perspective in closed spaces supports the establishment of masculine dominance, legitimizing violence as a means of control in private spaces. Consequently, violence against women is perceived as a product of social construction and gender inequality. In light of these findings, the thesis underscores the critical role of space in understanding domestic violence, providing valuable insights for relevant institutions, experts, and policymakers. Additionally, understanding the relationship between spatial perception and the tendency towards violence is believed to contribute to effective steps in developing preventive strategies.