Kadın katilleri cinayet işlemeye iten sosyo-kültürel faktörlerin incelenmesi
Research over the social-cultural factors to lead woman killers the committ murder
- Tez No: 99919
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER İLBARS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Antropoloji, Sosyoloji, Anthropology, Sociology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 293
Özet
278 ÖZET Araştırmamızın temel amacı, kadınların adam öldürme suçu işleme nedenlerini, ve kurban ile ilişkilerini sosyo-kültürel ortam içerisinde açıklayıcı bir zemine oturtmaktır. Bunu yaparken adam öldüren kadınlar, kültürel konumları bağlamında değerlendirilerek, kadın katillere ilişkin genel bir çerçeve çizilmeye çalışılmıştır. Alan araştırmasına dayanan çalışmamızda, cezaevinde adam öldürmek suçundan hükümlü kadınlara uygulanan anket formlarından elde edilen veriler değerlendirilmiş, ardından da çeşitli değişkenler birbirleriyle karşılaştırılarak Türkiye'de adam öldüren kadınlara ilişkin genel bir sonuca ulaşılmıştır. Adam öldüren kadınların sosyo-ekomik düzeylerinin düşüklüğü belirleyici olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca kadınların kültürel konumları geleneksel kadın rolüyle bağdaşmaktadır. Kadınların adam öldürme nedenleri arasında ilk sırada namus uğruna ve aile içi şiddete maruz kalma sonucunda adam öldürme gelmektedir. Aile içinde şiddete maruz kalan kadınların kültürel yapıdan kaynaklanan aile içindeki geleneksel rollerine bağlı olarak sürdürdükleri ilişkiler çerçevesinde şiddete maruz kalmaları sonucunda adam öldürebildikleri belirlenmektedir. Ayrıca kültürel değerlerden olan namus değerinin korunması uğruna kadınların adam öldürme suçuna yöneldikleri saptanmıştır.279 Ayrıca, hükümlü kadınların, namus kavramına ve adam öldürme suçuna bakış açılarının kültürel ortamda biçimlendiği ve sosyo-ekonomik düzey ve geleneksel rolleriyle de yakından ilintili olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak Türkiye'de kadınların adam öldürme suçu işlemeleri üzerinde, içinde yaşadıkları sosyo-kültürel değerler ve sosyo-ekonomik düzeylerinin düşüklüğü belirleyicidir. Ayrıca adam öldürmek yerine, sorunların çözümünde yasalardan yararlanamama nedenleri de yine kültürel değerler ve sosyo-ekonomik düzey düşüklüğü ile birlikte değerlendirilmelidir. Ülkemizde suçlularla ilgili çalışmalar son derece sınırlıdır. Özellikle de kadın suçluluğunun ihmal edilmiş bir konu olduğu gözönüne alındığında; araştırmamız hem örneklem grubumuzun büyüklüğünün hem de kadın suçluların kültürel konumu içinde değerlendirilmesinin önemi doğrultusunda hukuk ve suç antropolojisi alanlarına önemli malzeme sağlayıcı niteliktedir.
Özet (Çeviri)
280 SUMMARY The main purpose of our research is to put out the motivations of the woman murderers, their relations with the victims within the social and cultural environment. To realise this, the woman murderers have been treated in the context of their cultural positions and a general framework of these women has been figured out. Depending on field researchs, we have evaluated the data derived from the enquets applied to the imprisoned man-slaughtered women. Afterwards, by comparing several parameters, we have come to a general conclusion on the woman murderers in Turkey. Woman murderers' lower social and economic level is the main indicator. On the other hand, the cultural positions of those women are in conformity with their traditional woman roles. The outstanding reasons of women's murders are honour and domestic violence. Preserving and protecting honour is one of the most important cultural values and the assaults against them require topmost reaction which generally ends with murder. On the other hand, it is understood that convicted women's view of honour and murdering is very much shaped by the cultural values of the society and it is in close relation with their social and cultural level and traditional roles. That is, the less educated the women are, the more they are likely to commit crimes.281 As result, we may conclude that women murderers' motive for killing men is determined by their social, economic and cultural levels. On the other hand not iimplementing the legal procedures to solve their problems, should be assessed in the same context. The number of researchs on the crimes is very limited in Turkey. Especially when it is considered that women's crimes is a neglicted subject, our research will provide much material to the anthropology of crime and law since its data has been derived from llarger amount of people and the survey is conducted within the concept of women murderers' cultural, economic and social levels.