Kozmetik ve dermokozmetiklerde sık kullanılan kimyasal koruyucuların cilt florasında bulunan bazı patojen mikroorganizmalar üzerindeki antibiyotik direnç gelişimi ve İn vivo Galleria mellonella üzerine etkileri
The effects of chemical preservatives commonly used in cosmetics and dermocosmetics on antibiotic resistance development of some pathogenic microorganisms found in skin flora and İn vivo on Galleria mellonella
- Tez No: 851959
- Danışmanlar: PROF. DR. NURTEN ALTANLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Kozmetik ve dermokozmetik ürünlerde mikrobiyal kontaminasyonu önlemek amacıyla, geniş antimikrobiyal spektruma sahip kimyasal koruyucu madde kullanımının, mikroorganizmaların yaşayabilmesi için uygun bir ortam olan ve birçok mikroorganizmayı bünyesinde barındırabilen insan cilt florasının doğal dengesini bozarak, mikroorganizmaların ilaçlara karşı direnç geliştirebileceği ve bu gelişimin İn vivo Galleria mellonella üzerinde etkili olabileceği düşünülmektedir. Çalışmada, insan cilt florasında geçiçi veya kalıcı olarak bulunabilen ve patojenik etkiye sahip olabilen Staphylococcus aureus, Staphylococcus epidermidis, Pseudomonas aeruginosa ve Candida albicans, birçok kozmetik ve dermokozmetik ürünün formülasyonlarında sıklıkla tercih edilen fenoksietanol, benzil alkol, potasyum sorbat, sodyum benzoat ve metil paraben kullanılmıştır. Koruyuculara belirli sürelerde maruz bırakılan mikroorganizmaların, maruziyet öncesi ve sonrasında belirlenen Minimum İnhibisyon Konsantrasyon (MİK) değerleri karşılaştırılarak, koruyucuların mikroorganizmalar üzerindeki antibiyotik direnç gelişimine etkileri in vitro koşullarda incelenmiştir. Daha sonra maruziyet geçiren mikroorganizmaların hazırlanan inokulumları, İn vivo Galleria mellonella model oranizmasına enjekte edilerek, belirli periyotlarda yapılan kontrollerinde hayatta kalma oranları gözlemlenmiş ve bu oranlar ile İstatistiksel analiz yapılmıştır. Deney kontrolü için antimikrobiyal ajan olarak vankomisin, sefepim ve flukanozol kullanılmıştır. Çalışma sonucunda mikroorganizmaların, koruyucu maruziyeti sonrası antibiyotiklere karşı oluşturdukları direnç gelişimlerinde farklılıklar gözlemlenmiş, fakat bu farklılıkların Galleria mellonella model organizmasını İstatistiksel olarak anlamlı düzeyde etkilemediği gözlemlenmiştir. Çalışmamızda elde edilen bilimsel verilerin, kozmetik ve dermokozmetik ürün kullanımının, insan cilt florası üzerindeki olası etkilerinin araştırılacağı diğer çalışmalara katkı sağlayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In order to prevent microbial contamination in cosmetic and dermocosmetic products, the use of chemical preservatives with a broad antimicrobial spectrum is believed to disturb the natural balance of the human skin flora, which provides a suitable environment for microorganisms to thrive. This disruption may lead to the development of resistance by microorganisms against drugs, and it is hypothesized that this development could be effective İn vivo on G. mellonella. In the study, microorganisms that can be transient or permanent in the human skin flora and may have pathogenic effects, such as Staphylococcus aureus, Staphylococcus epidermidis, Pseudomonas aeruginosa, and Candida albicans, were exposed to commonly preferred formulations in many cosmetic and dermocosmetic products, including phenoxyethanol, benzyl alcohol, potassium sorbate, sodium benzoate, and methyl paraben. The effects of these preservatives on microbial resistance to antibiotics were examined in vitro by comparing Minimum Inhibitory Concentration (MIC) values before and after exposure. Subsequently, inoculums of microorganisms undergoing exposure were injected into the İn vivo G. mellonella model organism, and survival rates were observed at specific intervals with statistical analysis performed on these rates. Vancomycin, cefepime, and fluconazole were used as antimicrobial agents for experimental control. Results of the study indicated differences in microbial resistance development to antibiotics after preservative exposure; however, these differences were observed not to have a statistically significant impact on the G. mellonella model organism. It is believed that the scientific data obtained from our study could contribute to further research on the potential effects of cosmetic and dermocosmetic product use on the human skin flora.