Kocaeli Üniversitesi ingilizce hazırlık alan öğrencilerde fiziksel aktivite düzeyinin depresyon ve anksiyete ile ilişkisi
The relationship between physical activity level and depression and anxiety in Kocaeli University english preparatory students
  1. Tez No: 851963
  2. Yazar: FURKAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY MÜGE ALVUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Bizler bu çalışmada yoğun sınav döneminden çıkıp üniversiteye yeni başlamış olan Kocaeli Üniveristesi İngilizce Hazırlık öğrencilerinin fiziksel aktivite, depresyon ve anksiyete düzeylerini ve bunların cinsiyetle ilişkilerini incelemeyi amaçladık. Yöntem: Çalışmamız kesitsel tipte bir anket çalışmasıdır. 01.05.2023-01.10.2023 tarihleri arasında Kocaeli Üniversitesi'nde zorunlu İngilizce hazırlık eğitimi alan öğrencilere uygulanmıştır. 327 kişinin katıldığı çalışmanın anket sorularında ilk bölümde öğrencilerin demografik ve genel bilgileri, ikinci bölümde Uluslararası Fiziksel Aktivite Ölçeği Kısa Formu (UFAA), üçüncü bölümde Hasta Sağlık Anketi-9 (PHQ-9), dördüncü bölümde Yaygın Anksiyete Anketi-7 (GAD-7) yer almaktadır. Gruplar arasındaki farklılık Mann-Whitney U testi ve Kruskal-Wallis testi ile belirlenmiştir. Çoklu karşılaştırmalarda Dunn testi kullanılmıştır. Kategorik değişkenler arasındaki ilişkiler Ki-kare analizi ile belirlenmiştir. Bulgular: Araştırmaya katılan 327 kişinin %59'u kadın, %41'erkektir. Katılımcıların %55,4'ü normal kilolu (18,5-24,9), %4,6'sı obez (30-39,9) aralığındadır. Katılımcıların Uluslarası Fiziksel Aktivite Anketi toplam (MET/HF) puanlarına baktığımızda toplamda %83,2 kişinin aktif olduğu, %16,8'inin (
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we aimed to examine the physical activity, depression and anxiety levels of Kocaeli University English Preparatory students, who have just started university after the intense exam period, and their relationships with gender. Method: Our study is a cross-sectional type survey study. It was applied to students taking compulsory English preparatory education at Kocaeli University between 01.05.2023-01.10.2023. The survey questions of the study, in which 327 people participated, included demographic and general information of the students in the first part, International Physical Activity Scale Short Form (UFAA) in the second part, Patient Health Questionnaire-9 (PHQ-9) in the third part, Generalized Anxiety Questionnaire-7 (GAD-7) in the fourth part. ) is located. Differences between groups were determined by Mann-Whitney U test and Kruskal-Wallis test. Dunn's test was used for multiple comparisons. Relationships between categorical variables were determined by Chi-square analysis. Results: Of the 327 people who participated in the research, 59% were women and 41% were men. 55.4% of the participants were normal weight (18.5-24.9), and 4.6% were obese (30-39.9). When we look at the participants' International Physical Activity Survey total (MET/HF) scores, it was determined that a total of 83.2% were active and 16.8% (