Kayseri Büyükşehir Belediyesi uluçınarlar yaşlı yaşam ve dayanışma merkezinden hizmet alan yaşlıların sağlık durumları ve organ bağışına yönelik tutumları
Health conditions and attitudes towards organ donation of the elderly served from Kayseri metropolitan municipality uluçinarlar old life and solidarity center
  1. Tez No: 835186
  2. Yazar: ELİF ALP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSKENDER GÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Halk Sağlığı, Nutrition and Dietetics, Public Health
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırmada, Kayseri Büyükşehir Belediyesi Uluçınarlar Yaşlı Yaşam Merkezinden hizmet alan yaşlıların; depresyon düzeylerinin yaşam kaliteleri ve beslenme alışkanlıklarına göre durumlarının incelenmesi ve bireylerin organ bağışına yönelik tutumlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada, veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen anket formu kullanılmıştır. Kesitsel tipte planlanan araştırma, söz konusu merkezden hizmet alan gönüllü bireylerle yürütülmüştür. Grubun tamamına ulaşılması hedeflenmiştir. Araştırma için veriler, araştırmaya katılmaya gönüllü olan bireylerle yüz yüze görüşülerek toplanmıştır. Bireylerin tanımlayıcı bilgileri, organ bağışına yönelik tutumları ve sağlık bilgileri araştırmacı tarafından hazırlanan anket formu ile sorgulanmıştır. Çalışmanın verileri, bilgisayar yardımıyla değerlendirilmiştir. Tanımlayıcı istatistikler sayı, yüzde dağılımı, ortanca, min-max, standart sapma, kategorik değişkenler için ki-kare testi, Man Whitney U, Kruskal Wallis istatistik analizleri kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the elderly who receive service from Kayseri Metropolitan Municipality Uluçınarlar Elderly Life Center; In this study, it was aimed to examine the status of depression levels according to their quality of life and nutritional habits and to determine the attitudes of individuals towards organ donation. In the research, a questionnaire developed by the researcher was used as a data collection tool. The study, which was planned as a cross-sectional type, was carried out with volunteer individuals who received service from the center in question. It is aimed to reach the entire group. The data for the research were collected by face to face interviews with individuals who volunteered to participate in the research. The descriptive information of the individuals, their attitudes towards organ donation and their health information were questioned with a questionnaire prepared by the researcher. The data of the study were evaluated with the help of computer. Descriptive statistics were evaluated using number, percentage distribution, median, min-max, standard deviation, chi-square test for categorical variables, Man Whitney U, Kruskal Wallis statistical analysis.