Polikistik Over Sendromlu (PKOS) hastalarda alt fenotiplere göre depresyon,beden algısı ve anksiyete durumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of depression, body image and anxiety conditions according to sub-phenotypes in patients with Polycystic Ovary Syndrome (PCOS)
  1. Tez No: 852000
  2. Yazar: BURCU ANIL HIZIROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASENA GÖKÇAY CANPOLAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Giriş: Polikistik Over Sendromu (PKOS) reprodüktif dönemdeki kadınlarda en sık görülen endokrinolojik bozukluktur. PKOS pek çok metabolik bozukluk, infertilite problemleri ve duygudurum bozuklukları ile ilişkilidir. Bu çalışmamızda PKOS'lu hastaların alt grup fenotipleri ile kontrol grubu arasında anksiyete, depresyon, vücut algısı bozukluğu açısından farklılık olup olmadığını değerlendirmeyi ve serum testosteron düzeyi, BKİ, tanı anındaki hirşutizm ile duygudurum değişiklikleri arasındaki farkı ortaya koymayı amaçladık. Metot: Çalışmaya 43 PKOS ve yaş ile eşleştirilmiş 41 sağlıklı gönüllü dahil edildi. Katılımcıların anksiyete, depresyon ve vücut algısı durumlarını değerlendirmek için her birine yüz yüze görüşülerek Beck Anksiyete Ölçeği (BAI), Beck Depresyon Ölçeği (BDI) ve Vücut algısı ölçeği uygulandı. Bulgular: PKOS grubu ve kontrol grubunun ortalama yaşı 23 idi. PKOS ve kontrol grubundaki katılımcıların ortalama BKİ sırasıyla 23.5 kg/m2 ve 21.1 kg/m2 idi. PKOS grubundaki 43 hastanın tanı anında 18(%41.9)'i Fenotip A iken, 5(%11.6)'i Fenotip B, 9(%20.9)'u Fenotip C, 11(%25.6)'i Fenotip D idi. PKOS ve kontrol grubu yaş, BKİ, medeni durum, çocuk sahibi olma durumu açısından benzerdi (sırasıyla p=0.465, p=0.098, p=0.19, p=0.616).
Özet (Çeviri)
Introduction: Polycystic Ovary Syndrome (PCOS) is the most common endocrinological disorder in the reproductive periods. PCOS can be associated with many metabolic disorders, infertility problems and mood disorders.In this study, we aimed to evaluate whether there is a difference between the subgroup phenotypes of PCOS patients and the control group and to reveal the difference between serum testosterone level, BMI, hirsutism at the time of diagnosis and mood changes. Methods: 43 PCOS and 41 age-matched healthy volunteers were included in the study. To evaluate the anxiety, depression and body image states of the participants, Beck Anxiety Inventory (BAI), Beck Depression Inventory (BDI) and Body image scale were applied to each of them in a face-to-face interview. Results: The average age of the PCOS group and control group was 23 years. The average BMI of participants in the PCOS and control groups was 23.5 and 21.1, respectively. Of the 43 patients in the PCOS group, 18 (41.9%) were Phenotype A at the time of diagnosis, 5 (11.6%) were Phenotype B, 9 (20.9%) were Phenotype C, and 11 (25.6%) were Phenotype D. The PCOS and control groups were similar in terms of age, BMI, marital status, and having children. Total testosterone, cortisol, Adrenocorticotropic hormone (ACTH) and free testosterone values were found to be statistically higher in the PCOS group compared to the control group.