Münhasıran Cumhuriyet Başsavcısı ile Adalet Bakanlığının yetkili kılındığı olağanüstü kanun yolları (CMK m. 308, m. 308/A, m. 309, m. 310)
Extraordinary legal remedies exclusively under the authority of the Chief Public Prosecutor and the Ministry of Justice (Art. 308, art. 308/a, art. 309, art. 310 of the Criminal Procedure Code)
  1. Tez No: 852017
  2. Yazar: MEHMET GÜRLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PINAR KARTAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 316
Özet
Yargılama makamları tarafından verilen kararların tekrar denetlenebilmesi için başvurulan hukuki çarelere kanun yolları denmektedir. Olağan kanun yolları aracılığıyla ara kararlar ve son kararlar tekrar denetlenmekte, muhtemel adli hatalar önlenmeye çalışılmaktadır. Fakat olağan kanun yollarının tüketilmesinden ve hükmün kesinleşmesinden az veya çok zaman geçtikten sonra hükümde bir adli hatanın olduğu anlaşılabilir. Bu adli hatanın düzeltilmesi ise ancak olağanüstü kanun yolları ile mümkündür. Olağanüstü kanun yolları CMK'nın altıncı kitabının üçüncü kısmında ''Olağanüstü Kanun Yolları'' başlığı altında düzenlenmiştir. Bununla birlikte CMK m. 308'de düzenlenen Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısının itirazı, CMK m. 308/A'da düzenlenen bölge adliye mahkemesi Cumhuriyet Başsavcılığının itirazı ve CMK m. 309 ila 310'da düzenlenen kanun yararına bozma, başvuru usulü bakımından diğer kanun yollarından ayrılmaktadır. Zira bu kanun yollarına başvuru için CMK'nın m. 260 ila m. 266'da düzenlenen genel hükümlerine atıf yapılmamış, başvuru yetkisine sahip olan makam ve kişiler ayrı ayrı ve münhasıran ilgili kanun yollarını düzenleyen hükümlerle belirlenmiştir. Bu kanun yollarına başvuru bakımından uyuşmazlığın taraflarına ve ilgili kişilere bir başvuru hakkı tanınmamış, sadece Başsavcılık ile Adalet Bakanlığı yetkili kılınmıştır. Bu durum ise Başsavcılık ve Adalet Bakanlığı'na verilen bir yetki olduğu kadar bir görev olarak da değerlendirilmelidir. Sözü edilen bu kanun yolları çalışmanın temel inceleme konusunu oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The legal redress applied to review the judgements rendered by the judicial authorities are called legal remedies. Through ordinary legal remedies, interim and final judgements are reviewed and possible judicial errors are tried to be prevented. However, after the exhaustion of the ordinary legal remedies and the finalisation of the judgement, it may be understood that there is a judicial error in the judgement. Correction of this judicial error is only possible through extraordinary legal remedies. Extraordinary legal remedies are regulated in the third part of the sixth book of the Code of Criminal Procedure under the title of“Extraordinary Legal Remedies”. In addition the objection of the Chief Public Prosecutor of the Court of Cassation regulated under Article 308 of the Code of Criminal Procedure, the objection of the Chief Public Prosecutor of the Regional Court of Appeal regulated under Article 308/A of the Code of Criminal Procedure and the reversal in favour of the law regulated under Articles 309 to 310 of the Code of Criminal Procedure differ from other legal remedies in terms of the application procedure. For the application to these legal remedies, no reference is made to the general provisions of the Criminal Procedure Code regulated under Articles 260 to 266, and the authorities and persons authorised to apply are determined separately and exclusively by the provisions regulating the relevant remedies. In terms of the application to these legal remedies, the parties to the dispute and the persons concerned are not entitled to apply, and only the Office of the Chief Public Prosecutor and the Ministry of Justice are authorised. This should be considered as a duty as well as an authorisation given to the Office of the Attorney General and the Ministry of Justice. These legal remedies constitute the main subject of this study.