Kültür mallarının uluslararası hukuk çerçevesinde korunması: Irak örneği
Protection of cultural goods under the framework of international law: Iraq example
- Tez No: 663794
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET EMİN RUHİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Kültür mallarının uluslararası alanda koruma altına alınması sorunu kültürel haklar bakımından temel sorunlardan biri sayılmaktadır. Kültür malları tarihimizi ve kültürel kimliğimizi savunmak için önemli bir hazinedir. Bunları korumanın önemi herhangi bir nesneyi korumanın öneminden az değildir. Zira kültürel miras bireylerin ve toplumların kimliğini yansıtmaktadır. Uluslararası kamu hukukunda; insanın medeni, siyasi, ekonomik ve toplumsal haklarının yanı sıra kültürel haklarının da bulunduğu ifade edilmiştir. Ayrıca dünyadaki her halk ve milletin ayırt edici bir kültürel kimliği ve kendisine ait tarihi ve kültürel eserlerinin bulunduğu kabul edilmektedir. Kültür malları ülkenin bir parçası olup bağımsız ve kişisel oluşumlarından biridir. İnsanlık tarihi boyunca herhangi bir ülke halkının benzersiz bir şekilde ortaya koyduğu ürünlerdir. Kültür malları halkın ve toplumların kimliğini öğrenmenin bir aracıdır. Herhangi bir insan topluluğu için farklı bilgiler hazinesidir. Bu eserler kalıcı bir tarih ve medeniyeti ifade ettikleri için başka bir şeyle tazmin edilemez. Bu araştırmada Irak'ta kültür mallarının uluslararası alanda koruma altına alınması konusu detaylı bir şekilde ele alınmaya çalışılmıştır. Zira uluslararası antlaşmalar ve örgütlerin Irak topraklarında bulunan kültür mallarını koruma yeterliliği konusunda büyük bir sorun bulunmaktadır. Ayrıca uluslararası toplumun bu alanda olumlu bir rol oynayabilmesi konusuna açıklık getirilmeye çalışılmıştır. Bu çalışmada ayrıca barış ya da silahlı çatışma dönemlerinde kültür mallarını korumada uluslararası hukuk kurallarının ne kadar etkin bir şekilde uygulandığı konusu incelenmeye çalışılmıştır. Zira savaş esnasında tarihi eserlerin korunma konusu günümüzde önemli konulardan biri sayılmaktadır. Bu nasıl önemli bir konu olmasın? Nitekim dünyanın farklı yerlerinde günlük olarak bu çatışmalar meydana gelmeye devam etmektedir. Bu konu özellikle uluslararası ve ulusal düzeyde önemli bir konudur. Bu araştırmada ayrıca tarihi eserleri tahrip eden ve çalan kimselerle mücadele etmek için yapılan uluslararası antlaşmalar, konferanslar ve bunun için kurulan örgütlerdeki gelişmeler üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The issue of taking cultural assets under protection in the international arena is considered one of the fundamental issues in terms of cultural rights. Cultural assets are an important treasure for defending our history and cultural identity. The importance of protecting them is no less than the importance of protecting any object. Because cultural heritage reflects the identity of individuals and societies. In international public law; It has been stated that human beings have cultural rights as well as civil, political, economic and social rights. In addition, it is accepted that every nation and nation in the world has a distinctive cultural identity and its own historical and cultural artifacts. Cultural assets are part of the country and one of their independent and personal formations, products uniquely created by the people of any country throughout human history. Cultural assets are a means of learning the identity of people and societies, a treasure trove of different information for any human community. Since these works express a lasting history and civilization, they cannot be compensated for anything else and cannot be valued with money. In this research, the issue of international protection of cultural assets in Iraq has been tried to be dealt with in detail. This is because there is a big problem regarding the competence of international treaties and organizations to protect the cultural assets in Iraq. In addition, it has been tried to clarify that the international community can play a positive role in this field. In this study, the issue of how much international law rules are applied to protect cultural assets in times of peace or armed conflict is also examined. Because the issue of preserving historical artifacts during the war is considered one of the important issues today. How can this not be an important issue? As a matter of fact, these conflicts continue to occur daily in different parts of the world. This issue is an important issue especially at international and national level. This research also focused on the developments in international treaties, conferences and organizations established to combat the people who destroy and steal historical artifacts.