Essays in R&D and network externalities
Ar-ge ve ağ dışsallıkları üzerine çalışmalar
  1. Tez No: 852063
  2. Yazar: BURAK DİNDAROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GERALD MARSCHKE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University at Albany, State University of New York
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu tez kapsamında dışsallıklar tarafından şekillendirilen ekonomik alanların farklı özellikleri çalışılmaktadır. İkinci ve Üçüncü bölümlerde bilginin üretimi ve yayılımı ele alınmış ve Ar-Ge aktivitesi yapan firmalar arasındaki bilgi dışsallıkları çalışılmıştır. Dördüncü bölüm ise ağ dışsallıkları tarafından şekillenen bir piyasayla ilgilenir ve yayıncılık sektöründe müşterilere içerik ve reklam iletimi bir rekabet modeli kapsamında inceler. İkinci bölümde, teknik ve bilimsel iş gücü hareketliliğinin yenilikçi firmalar arasında gerçekleşen bilgi dışsallıklarının bir aracısı olduğu hipotezi test edilmiştir. Standart Tobin's Q denkleminin bir varyantı kullanılarak, endüstriyel ve teknolojik çevrelerinde geniş bilgi havuzları bulunan firmaların teknik iş gücü hareketliliği sebebi ile ek piyasa değeri kazandıkları, ilgili bilgi havuzları kısıtlı olduğu durumlarda ise piyasa değeri kaybı yaşadıkları gösterilmiştir. Özetle, teknik iş gücü hareketliliğindeki bir yüzdelik puan artış, ortalama bilgi havuzuna erişimi olan bir firmanın piyasa değerini %1 ile %3,1 arasında artırmaktadır. Bu etki karşılaştırılabilir büyüklükteki negatif bir etki ile dengelenmektedir. Üçüncü bölümde, firma büyüklüğü ve Ar-Ge verimliliği arasındaki ilişki ABD'de faaliyet gösteren firmalardan oluşan bir firma panel veri seti ile çalışılmıştır. Bunun için, patent başına elde edilen atıflar ve Ar-Ge harcamaları başına elde edilen patent sayıları Ar-Ge verimliliği ölçütü olarak kullanılmıştır. Patent başına alınan atıf sayısının firma büyüklüğü ile bir ilişki göstermediği, ancak Ar-Ge harcaması başına alınan atıf sayısının ise firma büyüklüğü ile azaldığı gösterilmiştir. Dilimli Regresyon (Quantile Regression) yöntemi kullanılarak, patent başına alınan atıfların, koşullu dağılımının yüksek yüzdelik dilimlerinde firma büyüklüğü ile azaldığı, düşük yüzdelik dilimlerinde ise firma büyüklüğü ile artmakta olduğu görülmektedir. Dördüncü bölümde rekabet halinde bulunan yayın kuruluşları tarafından gerçekleştirilen içerik ve reklam iletimi, bu piyasanın iki-yönlü ağ dışsallıklarını göz önüne alan bir model aracılığı ile çalışılmıştır. Müşteriler reklamlardan rahatsızlık duymakla birlikte, reklam tercihleri ürün bilgisinin müşteriler arasında yayılımını belirlediği ve koşulladığı ölçüde, reklamlar üreticiler arasındaki rekabeti artırma özelliğine de sahiptir. Model iki farklı tip denge davranışı gösterirken, dışlayıcı reklam anlaşmalarının modelde içsel bir şekilde ortaya çıktığı görülür. Tam dışlayıcı reklamlar içeren dengelerin yayıncıların cirosunu artırdığı gözlemlenir. Bunun yanında, reklamların sağladığı bilgi faydasının daha fazla olduğu dengelerde, tüketici fazlasının (consumer surplus) daha düşük, üretici fazlasının (producer surplus) ise daha yüksek olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation studies various aspects of economic environments that are characterized by the presence of externalities. Chapters 2 and 3 deal with the production and dissemination of knowledge, and knowledge externalities between R&D-performing manufacturing firms. Chapter 4 turns to a market characterized by network externalities, and studies the provision of advertisements to consumers by a broadcasting duopoly. In chapter 2, I test the hypothesis that the mobility of scientific and technical personnel is a conduit for knowledge spillovers among innovative firms. Using a variant of the standard Tobin’s Q equation, I show that firms who have access to large pools of externally created knowledge in their industrial and technological neighborhoods enjoy additional market value as a result of higher scientific labor mobility, while they su¤er from higher mobility whenever external knowledge is limited. Specifically, a percentage point increase in the mobility rate increases market value by 1% to 3.1% through spillovers for a firm facing the average spillover pool. This effect is largely offset by a negative impact of comparable magnitude. In chapter 3, I study the relationship between firm size and R&D productivity for a large panel of U.S. manufacturing firms. I employ two measures of a firm's R&D performance: number of citations received per patented innovation, and the number of citations received per dollar of R&D expenditures. I find that citations received per patent exhibits no dependence on firm size, but citations received per R&D dollar decreases with it. A quantile regression analysis suggests that citations per patent falls with firm size at the highest quantiles of its conditional distribution, while showing positive dependence on firm size otherwise. Chapter 4 studies a model of advertising on competing broadcasting channels, a market characterized by two-sided network externalities. Advertising is considered a nuisance, but it may also intensify price competition among producers depending on how information is disseminated among consumers. Two classes of equilibria are identified, and exclusive dealings emerge endogenously. Equilibria with complete exclusivity o¤er higher revenues for broadcasters. Surprisingly, in equilibria with higher information surplus, total consumer surplus is necessarily lower and producer surplus is higher.