Farklı polimerizasyon sürelerinin rezin kompozitlerin monomer dönüşüm derecesi ve mikrosertlik üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of effect of different polymerization times on the degree of conversion and microhardness of resin composites
- Tez No: 852061
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZER DEMİRBUĞA
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tezin amacı, farklı tipteki rezin kompozitlerin (RK) farklı sürelerde polimerizasyonu sonucu mikrosertlik (MS) ve monomer dönüşüm derecelerini (MDD) in vitro olarak değerlendirmekti. Çalışmada 2 farklı geleneksel (Charisma Smart, Heraeus Kulzer GmbH, Hanau, Almanya; Filtek Z550, 3M ESPE, St Paul, MN, ABD) ve 2 farklı bulk fill (X-tra Fil, Voco, Cuxhaven, Almanya; Filtek One Bulk Restorative, 3M ESPE, St Paul, MN, ABD) RK kullanıldı. 6 mm çapında ve 2 mm yüksekliğinde teflon kalıplar kullanılarak 144 tane kompozit disk hazırlandı. Hazırlanan kompozit disklerin polimerizasyonu için ışık salan diod (LED), ışık uygulama süresi 20 saniye (sn) (kontrol grubu), 60 sn ve 100 sn olarak uygulandı. Kuru ortamda saklanan örnekler 24 saat sonra MS ölçümü için Vicker's test cihazı; MDD oranı için Fourier dönüşümlü kızılötesi spektroskopisi (FT-IR/ATR) cihazı kullanıldı. FT-IR/ATR ve Vicker's Sertlik ile çalışılan örneklerde elde edilen veriler gruplar arasındaki farkı değerlendirmek için tek yönlü varyans (One-Way ANOVA), materyal ve sürenin etkisini değerlendirmek için iki yönlü varyans (Two-Way ANOVA) ile analizi yapıldı. Bonferroni ve Tukey HSD analizleri ile çoklu karşılaştırmalar yapıldı. FT-IR/ATR test sonuçlarına göre en yüksek MDD'yi gösteren rezin kompozit X-tra Fil (XF) olmuştur, en yüksek MDD'yi veren ışık uygulama süresi 100 sn'dir. FT-IR/ATR test sonuçlarına göre geleneksek rezin kompozitlerden Filtek Z550 (FZ550), bulk fill rezin kompozitlerden XF en yüksek MDD'yi vermiştir. Vicker's test sonuçlarına göre en yüksek MS'yi gösteren RK FZ550 olmuştur, en yüksek MS'yi veren ışık uygulama süresi 100 sn'dir. Vicker's test sonuçlarına göre geleneksek RK'lardan FZ550, bulk fill rezin kompozitlerden XF en yüksek MS'yi vermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis was to evaluate the microhardness and monomer conversion degrees in vitro as a result of polymerization of different types of resin composites for different periods of time. In the study, 2 different universal (Charisma Smart, Heraeus Kulzer GmbH, Hanau, Germany; Filtek Z550, 3M ESPE, St Paul, MN, USA) and 2 different bulk fill (X-tra Fil, Voco, Cuxhaven, Germany; Filtek One Bulk Restorative, 3M ESPE, St Paul, MN, USA) resin composite were used. 144 composite discs were prepared using molds made of teflon with a diameter of 6 mm and a height of 2 mm. Light application times for the polymerization of the prepared composite discs were applied as 20 s (control group), 60 s and 100 s. Vicker's test device for microhardness measurement after 24 hours for samples stored in a dry environment; FT-IR/ATR device was used for monomer conversion degree ratio. The data obtained from the samples studied with FT-IR/ATR and Vicker's Hardness were analyzed with one-way variance (One-Way ANOVA) to evaluate the difference between groups, and two-way variance (Two-Way ANOVA) to evaluate the effect of material and time. Multiple comparisons were made with Bonferroni and Tukey HSD analyses. According to the FT-IR/ATR test results, the resin composite showing the highest MDD was XF, and the light application time that gave the highest MDD was 100 s. According to the FT-IR/ATR test results, FZ550, a traditional resin composite, and XF, a bulk fill resin composite, gave the highest MDD. According to Vicker's test results, the resin composite showing the highest MS was FZ550, and the light application time that gave the highest MS was 100 s. According to Vicker's test results, FZ550, one of the traditional resin composites, and XF, one of the bulk fill resin composites, gave the highest MS.