İzmir'in Balçova ilçesinde 15-49 yaş arası kadınlarda regl yoksulluğunun depresif yakınmayla ilişkisi
The relationship between period poverty and depressive complaints in women aged 15-49 in Balçova district of İzmir
  1. Tez No: 852088
  2. Yazar: TUBA POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE ŞİMŞEK KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Çalışmanın amacı; İzmir İli Balçova İlçesi'nin Fevzi Çakmak Mahallesi ve Çetin Emeç Mahallesi'nde yaşayan 15-49 yaş kadınlarda regl yoksulluğu ile depresif yakınma ilişkisinin belirlenmesidir. Araştırma kesitsel tiptedir. Evren Aralık 2022- Ağustos 2023 arasında Balçova'da yaşayan 15-49 yaş arası kadınlardır. Bilinmeyen evrende %50 sıklık, %6.0 hata payı, %95 güven düzeyinde en az örnek büyüklüğü 264 olarak hesaplanmıştır. Desen etkisi 1.2 alınarak 317 kadına ulaşmak hedeflenmiştir. Küme örneklemesi ile toplam 304 kişiye ulaşılmıştır. Bağımlı değişken depresif yakınma, bağımsız değişken ise regl yoksulluğudur. Diğer değişkenler, sosyo-demografik özelikler, ekonomik özellikler, hane özellikleri, sağlık algısıdır. Tanımlayıcı değişkenler yüzde dağılımı, ortalama±standart sapmaları ile sunulmuştur. Nedensel analizleri belirlemek için tek değişkenli analizlerde Ki kare analizi ve t testi; çok değişkenli analiz olarak Çoklu Lojistik Regresyon analizi kullanılmıştır. Hasta Sağlık Anketi-9 (HAS-9) ölçeğine göre kadınların %41.1'inde orta derecede depresif yakınma, %20.1'inde kısmen şiddetli depresif yakınma görülmüştür. Kadınların %70.4'ü son 1 yılda regl yoksulluğu yaşamıştır. Regl yoksulluğu varlığı, regl yoksulluğu yaşamayanlara göre depresif yakınmayı 2.1 kat anlamlı olarak artırmaktadır (OR=2.1, p=0.012, %95GA=1.1-3.8). Sonuç olarak, İzmir'in Balçova ilçesinde yaşayan kadınlarda regl yoksulluğu varlığı kadınlarda depresif yakınmayı arttırmaktadır. Yaş ve hane geliri ise depresif yakınma için risk faktörüdür. Kadınların yaşadığı regl yoksulluğunun onların zihinsel sağlıklarını olumsuz etkilediği göz önüne alındığında, politika üretenlerin bu konunun üzerinde daha çok durmaları ve kadınları desteklemeleri gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to determine the relationship between period poverty and depressive complaints in women aged 15-49 living in Fevzi Çakmak and Çetin Emeç neighborhoods of Balçova district in İzmir. The study was cross-sectional type. The universe consists of women aged 15-49 living in Balçova between December 2022 and August 2023. The sample size was determined as of 264 participants, with unknown universe, prevalence 50.0%, 6.0% error and 95%CI. With a pattern effect of 1.2, the goal was to reach 317 women. A cluster sampling method was used, and a total of 304 individuals were reached. The dependent variable was depressive symptoms, and the independent variable was period poverty. Other independent variables were socio-demographic characteristics, economic features, household characteristics, and health perception. . Descriptive variables were presented with percentage distribution, and mean±standard deviation. Chi-square analysis, t-test and Logistic Regression Analysis were used to determine causality. According to the Patient Health Questionnaire-9 (PHQ-9) scale, moderate depression was observed in 41.1% of women, and partially severe depression in 20.1%. 70.4% of women experienced period poverty in the last year. The presence of period poverty significantly increases depressive symptoms by 2.1 times compared to those without period poverty (OR=2.1, p=0.012, 95% CI=1.1-3.8). In conclusion, the presence of period poverty in women living in Balçova, İzmir, increases depressive symptoms in women. Age and household income are risk factors for depressive symptoms. Considering that period poverty negatively affects women's mental health, policymakers should pay more attention to this issue and provide support to women.