Anjina ile başvuran hastalarda koroner arter ektazisi oluşumunu yeni inflamatuar belirteçler predikte edebilir mi?
Can new inflammatory markers predict the occurrence of coronary artery ectaasia in patients presenting with angina?
- Tez No: 852087
- Danışmanlar: PROF. DR. TELAT KELEŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Giriş: Koroner arter ektazisi (KAE), koroner anatominin bir anormalliği, bir arteriyel segmentin çapının komşu normal arterin en az 1,5 katı kadar genişlemesi olarak karakterize edilmiştir. Koroner arter ektazisi, anjiyografik incelemelerin %5'ine kadar bulunabilir. Sistemik immün inflamasyon indeksi (SII), Sistemik inflamasyon yanıt indeksi (SIRI), sistemik inflamasyon agregat indeksi (AISI) ve beyaz kan hücrelerinin ortalama trombosit hacmine oranı (WMR) yaygın olarak inflamasyonun bir belirteci ve koroner arter hastalığı olan hastalarda kardiyovasküler sonuçların bir göstergesi olarak kullanılırlar. İnflamasyon, KAE gelişiminde önemli bir rol oynadığından, yeni inflamatuar belirteçler ve KAE arasında bir ilişki olabilir. Bu nedenle, bu araştırmadaki hipotezimiz, yeni inflamatuar belirteçlerin KAE oluşumunu predikte edeceğidir. Metot: Çalışmaya Nisan 2019 ile Haziran 2023 tarihleri arasında Ankara Şehir Hastanesinde anjina ile başvurmuş ve koroner anjiyografi (KAG) yapılmış hastalar alındı. Çalışma kriterlerine uyan 200 hasta koroner arter ektazisi (vaka), ve normal koroner arter saptanan 200 hasta kontrol gruba dahil edildi. Hasta ve kontrol grubu içerisindeki her bireyin demografik özellikleri, ekokardiyografi bulguları, serum biyokimya ve tam kan sayımı parametreleri, kardiyovasküler hastalık risk faktörlerinin var olup olmadığı kayıt altına alındı. Her iki grubun rutin olarak çalışılan hemogram verilerinden sistemik immün inflamasyon indeksi (SII), sistemik inflamasyon yanıt indeksi (SIRI), Sistemik inflamasyon agregat indeksi (AISI) ve beyaz kan hücrelerinin ortalama trombosit hacmine oranı (WMR) hesaplandı. İnflamatuar belirteçlerin koroner ektaziyi öngörmedeki duyarlılığı ve özgüllüğü için kesme değerlerini belirlemek amacıyla ROC eğrisi analizi yapıldı. İlave olarak pozitif ve negatif prediktif değer, pozitif ve negatif olabilirlik (likelihood) oranları ve ROC eğrisi altında kalan alan (AUC) sunuldu. Klinik olarak koroner ektazinin bağımsız belirleyicileri ikili (binary) lojistik regresyon analizi kullanılarak belirlendi. Bulgular: çalışma popülasyonun ortalama yaşı 57±7 yıl ve hastaların %59'u (n=235) erkek idi. Çalışma popülasyonun 118'inde (%29) diyabet, 196'sında (%49) hipertansiyon, 176'ında (%44) hiperlipidemi, 22'inde (%6) Atrial Fibrilasyon, 40'ında (%10) geçirilmiş AKS öyküsü, 2'inde (%1) SVO öyküsü saptandı.
Özet (Çeviri)
Background: Coronary artery ectasia (CAE) is an abnormality of the coronary anatomy, characterized as an enlargement of the diameter of an arterial segment by at least 1.5 times that of the adjacent normal artery. Coronary artery ectasia can be found in up to 5% of angiographic examinations. Systemic immune inflammation index (SII), Systemic inflammatory response index (SIRI), sistemik inflamasyon agregat indeksi (AISI) and the ratio of white blood cells to mean platelet volume (WMR) are commonly used as a marker of inflammation and a predictor of cardiovascular outcomes in patients with coronary artery disease. Since inflammation plays an important role in the development of CAE, there may be a relationship between novel inflammatory markers and CAE. Therefore, our hypothesis in this study is that novel inflammatory markers will predict the occurrence of CAE. Method: Patients who were admitted with angina and underwent coronary angiography (CAG) at Ankara City Hospital between April 2019 and June 2023 were included in the study. 200 patients who met the study criteria were included in the coronary artery ectasia (case), and 200 patients with normal coronary artery were included in the control group. Demographic characteristics, echocardiography findings, serum biochemistry and complete blood count parameters, and the presence of cardiovascular disease risk factors were recorded in each patient and control group. Systemic immune inflammation index (SII), systemic inflammation response index (SIRI), systemic inflammation aggregate index (AISI) and ratio of white blood cells to mean platelet volume (WMR) were calculated from the routinely studied hemogram data of both groups. ROC curve analysis was performed to determine cut-off values for the sensitivity and specificity of inflammatory markers in predicting coronary ectasia. In addition, positive and negative predictive value, positive and negative likelihood ratios, and area under the ROC curve (AUC) were presented. Clinically, independent determinants of coronary ectasia were determined using binary logistic regression analysis. . Results: The mean age of the study population was 57±7 years, and 59% (n=235) of the patients were male. Of the study population, 118 (29%) had diabetes, 196 (49%) had hypertension, 176 (44%) had hyperlipidemia, 22 (6%) had atrial fibrillation, 40 (10%) had a history of ACS, and 2 (1%) had a history of SVO.