Pediatrik beslenme problemlerinde ebeveyn tutumları, duyu profili ve beslenme davranışlarının incelenmesi
Investigation of parental attitudes, sensory profile and nutritional behavior in pediatric nutritional problems
- Tez No: 852100
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEVRİM TARAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Beslenmeye biyolojik yatkınlık, aile dinamikleri, gelişimsel ve sosyokültürel etkenler etki etmektedir. Bu çalışmada çeşitli beslenme problemleri yaşayan 7- 36 ay arası çocukların duyu profili, yeme davranışları ve ebeveyn tutumlarının incelenmesi amaçlandı. Çalışmaya toplam 33 çocuk dahil edildi. Çocukların beslenme problemlerini anlamak için demografik bilgi formu kullanıldı. Değerlendirmede Bebeklik Çağı Duyu Profili2, Davranışsal Pediatrik Beslenme Değerlendirme Ölçeği (DPBDÖ), Beslenme Süreci Anne Tutumları Ölçeği (BSATÖ) kullanıldı. Her bir aileyle yemek yeme gözlemini içeren Video Bazlı Gözlemsel Çocuk Beslenme Değerlendirmesi (VBGÇBD) yapıldı. Beslenme zorlukları olan çocukların duyusal profili, yeme davranışları ve ebeveyn tutumları arasındaki ilişkiye bakıldı.
Özet (Çeviri)
Biological predisposition, family dynamics, developmental and sociocultural factors affect feeding. This study aimed to examine the sensory profile, eating behaviors and parental attitudes of children aged between 7 and 36 months with various feeding problems. A total of 33 children were included in the study. A demographic information form was used to understand children's feeding problems. Infancy Sensory Profile 2 (ISP 2), Behavioral Pediatric Feeding Assessment Scale (BPFAS), Feeding Process Maternal Attitudes Scale (FPMAS) were used in the evaluation. A Video-Based Observational Child Feeding Assessment (VBOCFA), which included observation of eating, was performed with each family. The relationship between the sensory profile, eating behaviors and parental attitudes of children with feeding difficulties was examined.