18-49 yaş arası kadınlarda premenstrüel sendrom sıklığı ve yaşam kalitesine etkisi
Prevalence of premenstrual syndrome and its impact on quality of life in women aged 18-49
  1. Tez No: 852153
  2. Yazar: HÜSNÜ KADİR ATLAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN PALA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Bu çalışmada; 18-49 yaş arası kadınlarda premenstrüel sendromun sıklığı ve yaşam kalitesine etkisinin incelenmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma; tek merkezli, prospektif, tanımlayıcı ve ilişki arayıcı bir çalışma olarak planlandı. Mustafa Furuncu Aile Sağlığı Merkezi 34.21.048 No'lu birime 01.05.2023-01.08.2023 tarihleri arasında başvuran 18-49 yaş aralığındaki gönüllü ve çalışmaya dahil etme kriterlerini karşılayan kadınlar ile gerçekleştirildi. Verilerin elde edilmesinde Sosyodemografik Bilgi Formu, Premenstrüel Sendrom Ölçeği ve Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study; It was aimed to examine the frequency of premenstrual syndrome and its effect on quality of life in women between the ages of 18-49. Materials and Methods: This work; It was planned as a single-center, prospective, descriptive and correlation-seeking study. It was carried out with volunteers aged 18-49 who applied to Mustafa Furuncu Family Health Center unit number 34.21.048 between 01.05.2023 and 01.08.2023 and who met the inclusion criteria for the study. Sociodemographic Information Form, Premenstrual Syndrome Scale and World Health Organization Quality of Life Scale were used to obtain the data.