18-49 yaş arası kadınların premenstrual sendrom ile değişen beslenme alışkanlıklarının ve duygusal yeme davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of changing dietary habits and emotional eating behaviors with premenstrual syndrome of women between 18-49 years of women
  1. Tez No: 776061
  2. Yazar: EBRU ALTUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAN ÇAKIR BİÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Premenstrual Sendrom (PMS), üreme çağındaki kadınların yaşam kalitesini etkileyerek fiziksel, ruhsal ve davranışşal pek çok semptomla öne çıkan bir durumdur. Araştırmanın amacı premenstrual dönemde beslenme alışkanlıklarındaki değişimin yönünü, PMS ile duygusal yeme davranışı ve Akdeniz diyetine uyum ilişkisini değerlendirmektir. Araştırmada 18-49 yaş arası, gebelik ve emzirme döneminde olmayan, oral kontraseptif, antidepresan, hormon replasman tedavisi kullanmayan, doktor tarafından renal hastalık, diyabet, insülin direnci, tiroid bozuklukları, polikistik over sendromu, romatolojik hastalık, alerji, psikiyatrik hastalık tanısı almamış ve menapoza girmemiş kadınlar dahil edilmiştir. Bireylerin demografik ve sağlık bilgileri, menstruasyon dönem bilgileri, premenstrual dönemde değişen beslenme alışkanlıklarına dair bilgileri sorgulanmış olup, Premenstrual Sendrom Ölçeği (PMSÖ), Akdeniz Diyeti Bağlılık Ölçeği (MEDAS) ve Duygusal Yeme Ölçeği (DYÖ) uygulanmıştır. Bireylerin yaş ortalaması 26,56±5,71 yıl, beden kütle indeksi (BKİ)ortalaması 23,38±4,79 kg/m2'dir. Bireylerin PMSÖ toplam puan ortalaması 129±40,78, PMS sıklığı %66,9 olarak saptanmıştır. PMS'li bireylerde premenstrual dönemde rafine tahıl, tatlı/tatlandırılmış yiyecekler, kahve, alkollü içecekler, paketli ürün ve şekerli içeceklerin tüketimlerindeki artışın anlamlı olduğu bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
Premenstrual Syndrome (PMS) is a condition that affects the quality life and stands out with many physical, mental and behavioral symptoms. The aim of the study is to evaluate the change in eating habits in the premenstrual period, the relationship between PMS and emotional eating behavior, adherence to the Mediterranean diet. Women between the ages of 18-49, not during pregnancy and breastfeeding period, not using medical therapy and without chronic disease were included. Demographic, health, menstruation period features, nutritional habits were questioned, Premenstrual Syndrome Scale (PMSS), Mediterranean Diet Adherence Scale (MEDAS) and Emotional Eating Scale (EES) were applied. The mean age was 26.56±5.71 years, and the mean body mass index (BMI) was 23.38±4.79 kg/m2. The mean PMSS total score was 129.0±40.78, the prevalence of PMS was 66.9%. The increase in the consumption of refined grains, sweet/sweetened foods, coffee, alcoholic beverages, packaged products and sugary drinks in the premenstrual period was significant in individuals with PMS (p0.05).