Öğretmenlerin öğrenci tanıma yeterliğine Enneagram kişilik tipleri hizmet içi eğitiminin etkisi
The effect of Enneagram personality types in-service training on teachers' student knowledge qualification
- Tez No: 852170
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP AKKUŞ ÇUTUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı, öğretmenlerin öğrencileri tanıma yeterliğine Enneagram kişilik tipleri hizmet içi eğitiminin etkisini incelemektir. Araştırmada ön test son test kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemi İstanbul ili Beylikdüzü ilçesi devlet okullarında görev yapan ve hizmet içi eğitime katılmaya gönüllü olan 24 öğretmenden oluşmaktadır. Veri toplama araçları olarak Öğretmenlerin Öğrencileri Tanıma Yeterliliği Ölçeği, Enneagram Kişilik Ölçeği ve demografik özellikleri belirlemek için araştırmacı tarafından oluşturulan Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 22.00 for Windows paket programı kullanılmıştır. Deney ve kontrol grubu katılımcılarının denkliğini belirlemek için bağımsız gruplar için t-testi kullanılmıştır. Deney grubu katılımcılarının öğrenci tanıma yeterliğine eğitimin etkisini ölçmek için de ön test ve son test puanlarına ilişkin bağımlı gruplar t testi kullanılmıştır. Çalışmanın sonunda deney grubu katılımcılarının öğrenci tanıma yeterliğine Enneagram hizmet içi eğitimin pozitif yönde, anlamlı ve önemli etkisinin olduğu bulunmuştur. Kontrol grubu katılımcılarının öğrenci tanıma yeterliklerinde herhangi bir değişimin olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effect of Enneagram personality types in-service training on teachers' competence to recognize students. Pre-test post-test control group experimental design was used in the study. The sample of the study consisted of 24 teachers working in public schools in Beylikdüzü district of Istanbul province who volunteered to participate in the in-service training. As data collection tools,“Teachers' Competence Scale for Recognizing Students”,“Enneagram Personality Scale”developed and“Personal Information Form”created by the researcher to determine demographic characteristics were used. SPSS 22.00 for Windows package program was used for data analysis. Independent samples t-test was used to determine the equivalence of the experimental and control group participants. In order to measure the effect of the training on the student recognition competence of the experimental group participants, dependent groups t-test was used for the pre-test and post-test scores. At the end of the study, it was found that Enneagram in-service training had a positive, significant and significant effect on the student recognition competence of the experimental group participants. It was determined that there was no change in the student recognition competencies of the control group participants.