Bulgaristan Türk ağızlarında zarf fiiller
Converbs in Bulgarian Turkish Dialects
  1. Tez No: 852173
  2. Yazar: AYDANUR TOKSÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA SİBEL BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Balkan Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmada Bulgaristan Türk ağızlarında yer alan zarf-fiillere ilişkin bir tespit çalışması yapıldı. Tezin giriş kısmında Bulgaristan'ın coğrafi ve kültürel yapısı hakkında bilgi verildi. Ardından bölge ağızları üzerine yapılan çalışmalar ve bu çalışmalarda yer alan sınıflandırmalara değinilmiştir. Tezin inceleme bölümünde Bulgaristan Türk ağızlarında tespit edilen zarf-fiiller, bu zarf-fiillerin varyantları ve işlevleri tespit edilmiştir. Bulgaristan Türk ağızları tezin sınırları açmamak adına belirli bölgelerle sınırlandırılmıştır. İnceleme verileri, belirlenen bölgeler üzerinde metin derleme biçimde yapılan yüksek lisans ve doktora tezlerinden alınmıştır. İncelemede büyük oranda Zeynep Korkmaz'ın çalışmasında (2009) yer alan terminoloji ve sınıflandırma esas alınmıştır. Yapı bakımından Bulgaristan Türk ağızlarında tespit edilen zarf-fiiller gerçek zarf-fiiller ve değişik yapıda zarf-fiiller olmak üzere iki ana bölüme ayrılmıştır. Bu bölümlerin alt bölümlerinde eklerin kullanım biçimleri verilmiştir. Bu kullanımlar, verilerden elde edilen örneklerle gösterilmiştir. Son olarak tespiti yapılan zarf-fiilerin tarz ve zaman olmak üzere iki başlık altında işlevlerine göre örneklendirilmesi yapılmıştır. Sonuç bölümünde ise Bulgaristan Türk ağızlarında kullanılan zarf-fiillerin varyantları ile birlikte tespiti toplu olarak sunulmuştur. Aynı zamanda hangi bölge ağzında hangi zarf-fiilin hangi varyantlarla kullanıldığı da şablonlarla desteklenerek sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, an identification study on the gerundium in Bulgarian Turkish dialects was carried out. In the introduction part of thethesis, information about the geographical and cultural structure of Bulgaria was given. Then the studies on the dialects of the region and the classifications in these studies were mentioned. In the analysis part of the theses, the gerundiums identified in Bulgarian Turkish dialects, variants and functions of these gerundiums were determined. Bulgarian Turkish dialects were limited to certain regions in order not to open the boundaries of the thesis. The analysis data were taken from master's and Phd's theses conducted as text compilation on the determined regions. The terminology and classification in Zeynep Korkmaz'swork (2009) were taken as basis in theanalysis. In terms of structure, the gerundiums identified in Bulgarian Turkish dialects are divided into two main sections: real gerundiums and gerundiums with differentstructures. In the sub-sections of the sesections, the usage patterns of the affixes are given. These usage are shown with examples obtained from the data. Finally, the idendified gerundiums are exemplified according to their fuctions under two headings: styleand time. In the conclusion section, the determination of the gerundiums used in Bulgarian Turkish dialects together with their variants is presented collectively. At the same time, it is tried to present which gerundiums used in which regional dialect with which variants, supported by templates.