Rektum tümörlerinde radiomiks analizi ve post-operatif korelasyonu
Radiomics analysis and postoperative correlation in rectal tumors
  1. Tez No: 852180
  2. Yazar: ULAŞ GÜLTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF HOCAOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı lokal ileri rektum kanseri olgularında, MR görüntüleri üzerinden yapılan radiomiks analizi ile elde edilen değişkenler ile makine öğrenmesi yöntemleri kullanılarak, neoadjuvan tedavilere yanıtı tahmin etmek olarak belirlenmiştir. Yöntem ve Gereçler: Ocak 2020 ve Aralık 2022 tarihleri arasında kliniğimizde rektuma yönelik MRG çekilen 150 hastadan çalışmaya alınma ölçütlerini karşılayan 72 hasta dahil edildi. Olgular neoadjuvan tedavi sonrasında opere edildi ve patoloji piyeslerinde tümör regresyon skorlarına göre önce 4 gruba, ardından tam yanıt verenler ve tam yanıt vermeyenler olarak 2 gruba ayrıldı. MR görüntülerde T2A, ADC ve kontrastlı T1 serilerde lezyonlar üç boyutlu olarak segmente edildi ve radiomiks değişkenleri hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of our study is to predict the response to neoadjuvant treatments in locally advanced rectal cancer cases by using machine learning algorithms with variables obtained by radiomics analysis on MR images. Methods and Materials: Among 150 patients who underwent rectal MRI in our clinic between January 2020 and December 2022, 72 patients who met the inclusion criteria were included. The patients were operated after neoadjuvant treatment and were first divided into 4 groups according to the tumour regression scores in the pathology specimens and then into 2 groups as complete responders and non-comple-responders. On MR images, lesions were segmented three-dimensionally on T2A, ADC and contrast enhanced T1 series and radiomics variables were calculated.