Obezitenin akciğer kanseri nedeni ile lobektomi yapılmış hastalarda prognz üzerine etkisi
The impact of obesity on the prognosis ofpatients who underwent lobectmy due to lung cancer
- Tez No: 852247
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN BİLGİN BÜYÜKKARABACAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Cerrahisi, Thoracic Surgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada, akciğer kanseri nedeniyle lobektomi uygulanan hastalarda obezitenin prognoz üzerindeki etkileri araştırılmıştır. 2010-2017 yılları arasında küçük hücreli dışı akciğer kanseri nedeni ile lobektomi yapılan, patolojik evreleri 2a ve 3a arasında olan, ek malignitesi olmayan ve neoadjuvan kemoterapi almayan 71 hasta incelenmiştir. Hastane bilgi sistemi (HBS) üzerinden elde edilen veriler, obezite ile cerrahi süre, hastanede kalış süresi, yaşam süresi, uzamış yatış oranı, ameliyat sonrası komplikasyonlar ve survey süresi arasındaki ilişkileri değerlendirmek amacıyla analiz edilmiştir. Çalışma sonuçlarına göre, BMI'daki artışın cerrahi süre üzerinde azalma ile ilişkilendirildiği ancak bu ilişkinin istatistiksel olarak anlamlı olmadığı gözlemlenmiştir. Aynı zamanda, BMI'daki artışın hastanede kalış süresinde genel bir düşüşe neden olduğu ancak bu düşüşün istatistiksel olarak anlamlı olmadığı belirlenmiştir. VKİ'nin artışıyla birlikte obez hastaların yaşam sürelerinin normal ve şişman grubundakilere göre daha uzun olduğu ve bu farkın istatistiksel olarak önemli olduğu tespit edilmiştir. VKİ'deki artışa bağlı olarak uzamış yatış oranında azalma gözlemlenmiş ancak gruplar arasındaki farkın anlamlı olmadığı saptanmıştır. Ameliyat sonrası 5 yıldan az yaşayan hastalarda VKİ ile komplikasyon arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki belirlenmemiştir. Ayrıca, VKİ'si yüksek olan hastalarda ameliyat süresinin daha kısa olduğu ancak istatistiksel olarak anlamlı olmadığı görülmüştür. VKİ'si yüksek hastalarda ameliyat sonrası hastanede kalış süresinin daha kısa olduğu ancak istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of obesity on prognosis were investigated in patients undergoing lobectomy due to lung cancer. Between 2010 and 2017, a total of 71 patients who underwent lobectomy due to non-small cell lung cancer, with pathological stages between 2a and 3a, without additional malignancies, and without receiving neoadjuvant chemotherapy, were examined.Data obtained from the Hospital Information System (HIS) were analyzed to assess the relationships between obesity and surgical duration, length of hospital stay, overall survival, prolonged hospitalization rate, postoperative complications, and survey duration. According to the study results, an increase in BMI was associated with a decrease in surgical duration, but this association was not statistically significant. Additionally, an increase in BMI was observed to lead to a general decrease in length of hospital stay, but this decrease was not statistically significant. It was found that obese patients had longer overall survival compared to those in the normal and overweight groups, and this difference was statistically significant. Although a decrease in prolonged hospitalization rate was observed with an increase in BMI, the difference between the groups was not statistically significant. No statistically significant relationship was identified between BMI and complications in patients who survived less than 5 years postoperatively. Furthermore, while the surgical duration was shorter in patients with higher BMI, this difference was not statistically significant. Although a shorter length of hospital stay was found in patients with higher BMI after surgery, there was no statistically significant difference.