Mülteci ve türk yoğun bakım hastalarının hastalık algısı ve konfor düzeylerinin değerlendirilmesi
An evaluation of the illness perceptions and comfort levels of refugee and turkish intensive care patients
- Tez No: 852287
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM BULANTEKİN DÜZALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Yoğun bakımda yatan mülteci ve Türk kişilerin bulundukları duygusal durumla baş etmeleri, hastalığı kendi başlarına yönetmeleri, kontrol etmeleri, problemleri çözme becerileri, hastalık algıları değerlendirilmeli ve bu etkenlerin genel konfor düzeylerine etkileri araştırılmalıdır. Bu çalışmada yoğun bakım ünitelerinde yatan Türk ve mülteci hastaların hastalık algılarının ve konfor düzeylerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Tanımlayıcı ve kesitsel tipte olan çalışmanın evrenini 240 yoğun bakım hastası oluşturdu. Veriler Sosyodemografik Özellikler ve Bilgi Tanılama Formu, Kısa Hastalık Algısı Ölçeği (KHAÖ) ve Genel Konfor Ölçeği Kısa Formu (GKÖ-KF) ile yüz yüze görüşme yöntemiyle toplandı. Verilerin analizinde ortalama, standart sapma, minimum-maximum, Spearman korelasyon, Mann-Whitney U testi ve Kruskall Wallis H Testi analizi kullanıldı. KHAÖ toplam puan ortalaması 37,45±7,14, GKÖ-KF toplam puan ortalaması 99,88±13,23 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
An evaluation is needed of how refugee and Turkish patients in intensive care cope with the emotional situation, how they manage the illness on their own, their problem-solving skills and their perceptions of illness, and research is needed into the effects of these factors on general comfort levels. The aim of this study was to evaluate the perceptions of illness and the comfort levels of Turkish and refugee patients in intensive care units. The population of this descriptive and cross-sectional study was 240 intensive care patients. Data collection was by face-to-face interview using a Sociodemographic Characteristics and Information Identification Form, the Brief Illness Perception Questionnaire (Brief IPQ) and the General Comfort Questionnaire Short Form (GCQ-SF). Means, standard deviation, maximum-minimum, Spearman correlation, the Mann-Whitney U test and Kruskall Wallace H test analysis were used in the analysis of data. The total IPQ score mean was found to be 37.45±7.14, and that of the GCQ was 99.88±13.23.