Artvin yöresinden derlenen masallar üzerinde incelemeler
Investigations on tales compiled from Artvin region
  1. Tez No: 852290
  2. Yazar: AYŞE ÇELİK KAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL ALTAY GÖDE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 590
Özet
“Artvin Yöresinden Derlenen Masallar Üzerinde İncelemeler”başlıklı çalışmada amaç, yörenin kültürel unsurlarından Artvin masallarını kayıt altına almaktır. Artvin, örf-âdet, gelenek ve görenekleri hâlâ canlı tutan illerdendir. Somut olmayan kültürel miras kapsamında olan masal anlatma geleneği, ilde canlılığını korumaktadır. Artvin genelinde masal, yaşlısından gencine her yaş grubu tarafından anlatılmaktadır. Bu çalışmada, halk anlatılarından masal üzerinde durulmuştur. Yapılan saha çalışması sonucunda elde edilen masallar, Eberhard-Boratav, Aarne-Thompson ve Uther kataloglarına göre incelenmiştir. Masalların sıralaması Eberhard-Boratav tip kataloğuna göre yapılmıştır. Çalışmada kullanılan yöntemler; literatür tarama, arşiv taraması, saha çalışması, sosyolojik gözlem ve görüşmeden oluşmaktadır. Artvin masalları ayrıca performans (icra) kuramına göre de incelenerek alana katkı sağlanması amaçlanmıştır. Derleme çalışması sonucu iki yüz on dört masal derlenmiş olup bunlardan yetmiş tanesi çalışmaya alınmıştır. Çalışmada, derleme yöntemi kullanılarak veriler toplanmıştır. Gözlem yöntemi aracılığıyla da dinleyici, anlatıcı ve bağlam üçlüsü yerinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study titled“Investigations on Tales Compiled from Artvin Region”, the aim is to record the fairy tale, one of the cultural elements of Artvin region. Artvin is one of the provinces that still keeps customs, traditions and traditions alive. The tradition of telling fairy tales, which is within the scope of intangible cultural heritage, preserves its vitality in the province. Throughout Artvin, fairy tales are told by all age groups from old to young. In this study, the fairy tale from folk narratives is emphasized. The tales obtained as a result of the fieldwork were analyzed according to Eberhard-Boratav, Aarne-Thompson and Uther catalogs. The order of the tales is given according to the Eberhard-Boratav type catalog. The methods used in the study consist of literature review, archival research, fieldwork, sociological observation and interview. It is also aimed to contribute to the field by analyzing Artvin tales according to performance theory. Two hundred and fourteen tales were compiled as a result of the compilation study and seventy of them were included in the study. In the study, data were collected using the compilation method. Through the observation method, the triad of listener, narrator and context were examined on-site.