Ankilozan spondilitli hastalarda anti-TNF tedavinin kemik mineral yoğunluğuna etkisi
Effect of anti-TNF therapy on bone mineral density in patients with ankylosing spondilitis
  1. Tez No: 852311
  2. Yazar: FATMA BURCU SEVİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ÇEFLE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Giriş ve Amaç: Birincil amacımız, AS hastalarında anti-TNF tedavinin kemik mineral yoğunluğu üzerine olan etkisini değerlendirmektir. İkincil amacımız ise, anti-TNF tedavi sonrasında D vitamini düzeyi, kalsiyum, fosfor, PTH, ALP, ESH, CRP düzeylerindeki değişimin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Ankilozan spondilit tanısı konulmuş ve daha önce steroid tedavisi almamış 31 erkek hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların hastalık aktiviteleri ASDAS-ESH, ASDAS-CRP, BASDAI ile değerlendirildi. Fiziksel fonksiyonları ise BASFI ile değerlendirildi. Laboratuvarda ise, D vitamini düzeyi, kalsiyum, fosfor, PTH, ALP, ESH, CRP düzeyleri ölçüldü. Hastaların sindezmofit durumlarını değerlendirmek üzere aksiyel konvansiyonel grafileri incelendi. Kemik dansitometre sonuçları değerlendirilerek hastaların femur ve lomber vertebral KMY T ve Z skorları kaydedildi. Tüm ölçümler, ilk vizit ve son vizit olarak (12 ay sonra) iki kez tekrarlandı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aims : Our primary aim is to evaluate anti-TNF on bone density in AS patients. Our secondary aim is to examine the changes in vitamin D levels, calcium, phosphorus, PTH, ALP, ESR and CRP levels after anti-TNF treatment. Materials and Methods : 31 male patients diagnosed with ankylosing spondylitis and who had not previously received steroid treatment were included in the study. Disease activities of the patients were evaluated with ASDAS-ESR, ASDAS-CRP, BASDAI. Physical functions were evaluated with BASFI. In the laboratory, vitamin D levels, calcium, phosphorus, PTH, ALP, ESR and CRP levels were measured. Axial conventional radiographs of the patients were examined to evaluate their syndesmophyte status. Bone densitometer results were evaluated and the patients' vertebral BMD T and Z scores were recorded. All measurements were repeated twice, at the first visit and the last visit (12 months later).