Adölesanlarda aile ve arkadaşlardan algılanan sosyal destek ile benlik saygısı arasındaki ilişki
The relationship between the self-esteem and the perceived social support adolescents received from their families and friends
- Tez No: 138391
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVİNÇ POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
V ÖZET Bu araştırma, adölesanların aile ve arkadaşlarından algıladıkları sosyal destek ile benlik saygısı arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amacıyla 1-30 Ocak 2002 yılı içerisinde tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, Trabzon il Merkezi'ndeki liselerde okuyan 13.730 adölesan oluşturmaktadır. Araştırmada örneklem büyüklüğü T Yamane'nin geliştirdiği 0.05 yanılgı için minumum örneklem büyüklüğü tablosuna göre, 390 kişi olarak belirlenmiş, evreni daha iyi temsil edebilmesi için 500 adölesan değerlendirmeye alınmıştır. Liselerden öğrencileri basit rasgele seçerken evrendeki temsil oranı dikkate alınmıştır, öğrenciler meslek bilinci ve kişiliğinin daha çok şekillendiği son sınıflardan seçilmiştir. Veriler, Procidona ve Heller'in (ASD-AL/AR) Aile ve Arkadaşlardan Algılanan Sosyal Destek ölçeği ve Stanley Coopersmith'in Benlik Saygısı ölçeği (BSÖ) ile toplanmıştır. Değerlendirmede, yüzdelik, t testi, korelasyon ve varyans analizi kullanılmıştır. Araştırmaya alınan adölesanların yaş ortalaması 17.28±0.74 yıl olup % 50.2'si erkektir. Adölesanların; %95'inin ebeveynlerinden her ikisinin de sağ olduğu, annelerinin %43.2'sinin ilkokul mezunu olduğu ve % 88.8'inin çalışmadığı, babalarının ise %38'inin ortadereceli okul mezunu olduğu % 40'ının serbest meslekte çalıştığı saptanmıştır. Adölesanların %41.8'inin 4 ve daha fazla kardeşinin olduğu, ailelerinin %40.6'sının orta düzeyde gelire sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
VII SUMMARY This research planned as descriptive was conducted in 1-30 January 2002 to evaluate the relationship between the self-esteem level and the perceived social support adolescents received from their families and friends. The field of the research formed total 13.730 adolescents attending to the high school in the center of Trabzon. According to the table of minumum exampling greatness that T.Yamane developed for 0.05 error, 390 people were taken, but the 500 adolescents were added so that they would represent the field better. Adolescents were selected from highschools by simple random sampling rrethood, considering representation rate in the field of the research It was accepted that the last class students were chosen because the development of personality and job conscience are formed mostly in the last classes. Date were collected by using Procidana and Heller's Perceived Social Support Received from Families and Friends (PSS-FA/FR) scale, and Coppersmith Self-Esteem Invertory (SEI) scale. Percentage, t Test, Correlation Analysis and Variance Analysis were used in evaluating the data Average age of adolescents included in the research was 17.28± 0.74 (year) and 50.2 % of them was male. It was determined that both their parents of 95 % of them were alive. It was found out that 43.2 % of the mother was primary school graduate and 88.8 % unemployed. It was found out that 38 % of the fathers was secondary school graduate and 40 % of the them were self- employed. It was determined that 41.8 % of adolescents had 4 or more than four brothers and sisters and the level of monthly income was medium.