Amatör futbolcuların yaralanmakaygı düzeylerinin incelenmesi
Sports injury of amateur football playersexamination of anxiety levels
- Tez No: 852343
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANSEL ARSLANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmanın amacı amatör ligde oynayan futbolcuların spor yaralanması kaygı düzeylerini çeşitli değişkenlere göre incelemektir. Araştırma örneklemini Hatay ili amatör futbol takımlarında oynayan araştırmaya betimsel tarama yöntemi ile gönüllü katılan 306 Amatör Futbolcu oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Spor Yaralanması Kaygı Ölçeği”ile araştırmacı tarafından oluşturulan“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Araştırmada veriler Google Form veri toplama aracı ve futbolcularla yüz yüze görüşülerek anket yoluyla toplanmıştır. Toplanan veriler SPSS 23 paket programında değerlendirilmiş, Normallik testi yapılmış, verilerin analizinde Frekans, yüzde, T-Testi, ANOVA Varyans analizi testleri uygulanmıştır. Gruplar arasındaki farklılıkları belirlemek üzere Post-hoc analizi olarak LSD testi kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular değerlendirildiğinde, futbolcuların yaş, cinsiyet, aktif futbol oynama süresi değişkenleri bakımından yaralanma kaygısı alt boyutları düzey puanları arasındaki fark anlamlı bulunmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the sports injury anxiety levels of football players playing in amateur league according to various variables. The research sample consisted of 306 amateur football players who played in amateur football teams in Hatay province, who voluntarily participated in the research with the descriptive survey method.“Sports Injury Anxiety Scale”and“Personal Information Form”created by the researcher were used as data collection tools. The data were collected through Google Form data collection tool and a questionnaire by interviewing the football players face to face. The collected data were evaluated in SPSS 23 package program, Normality test was performed, Frequency, percentage, T-Test, ANOVA Variance analysis tests were applied to analyze the data. LSD test was used as a post-hoc analysis to determine the differences between the groups. When the findings obtained in the study were evaluated, the difference between the injury anxiety sub-dimensions level scores of the football players in terms of age, gender, active football playing time variables was not significant (p>0.05).