EGFR mutant akciğer adenokarsinom tanılı hastalarda EGFR tirozin kinaz inhibitörleri tedavisinin prognoz ve sağkalım üzerine etkisi
Effect of EGFR tyrosine kinase inhibitors treatment on prognosis and survival in patients diagnosed with EGFR mutant lung adenocarcinoma
- Tez No: 852359
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİKE GÖKÇEN DEMİRAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, İç Hastalıkları, Oncology, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Akciğer kanseri tüm dünyada kanser ilişkili ölümlerin en sık görüldüğü kanser türü olmakla beraber yeni geliştirilen hedefe yönelik tedavilerin klinik sonuçları iyileştirdiği gösterilmiştir. EGFR mutasyonu saptanmış olan akciğer adenokarsinomu hastalarında, EGFR TKİ tedavisinin kullanımı gün geçtikçe yaygınlaşmaktadır. Sağkalımı etkileyen faktörlerin bilinmesi, önemi gittikçe artmakta olan bu tedavinin kullanımında, hastanın takip ve tedavisinde fayda sağlayabilecektir. Çalışmamızda tedavisinde EGFR TKİ kullanılan, EGFR mutant akciğer adenokarsinomu hastalarında prognoz ve sağkalımı etkileyebilecek faktörleri inceledik. Pamukkale Üniversitesi Hastanesi Tıbbi Onkoloji Kliniğinde Ocak 2010 ile Aralık 2021 tarihleri arasında başvuran, tedavisi sırasında EGFR TKİ kullanılmış EGFR mutant akciğer adenokarsinomu tanılı 153 hasta retrospektif olarak incelendi. Hastaların demografik özellikleri ve prognostik faktör olabileceği düşünülen parametreleri tarandı. Yaş, cinsiyet, tanı tarihi, sigara kullanım durumu, ailede akciğer kanseri öyküsü, performans skoru, tedavi öncesi CEA değerleri, primer kitlenin tanı anındaki büyüklüğü, primer kitlenin tanı anındaki SUVmax değeri, primer kitlenin yeri, EGFR mutasyonu durumu ve türü, tanı anında T790M mutasyonu varlığı, PDL- 1 durumu, tanı anında metastaz durumu, metastaz var ise yeri, TKİ kullanım sırası, almış olduğu TKİ tedavisi, tedavi altında progresyon durumu, son kontrol tarihi ve exitus tarihi bilgileri tarandı. Sonuç olarak tedavisinde EGFR TKİ kullanılan EGFR mutant akciğer adenokarsinomu hastalarında sağkalım için etkili olabilecek ve klinisyenler için çıkarımlar sağlayabilecek parametreler tespit edilmiştir. Çalışmamızda değerlendirilen hasta sayısı geniş bir örneklem oluşturmamaktadır. Literatürdeki farklı sonuçların nedenini ortaya koymak için daha fazla sayıda çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Lung cancer is the type of cancer with the most common cancer-related deaths worldwide, and newly developed targeted therapies have been shown to improve clinical outcomes. The use of EGFR TKI treatment is becoming increasingly common in patients with EGFR mutations in lung adenocarcinoma. Understanding the factors that affect survival can be beneficial in the use of this treatment, which is becoming increasingly important in the follow-up and treatment of patients. In our study, we examined factors that could affect prognosis and survival in patients with EGFR mutant lung adenocarcinoma treated with EGFR TKI. Between January 2010 and December 2021, 153 patients diagnosed with EGFR mutant Lung Adenocarcinoma who were treated with EGFR TKI during their treatment were retrospectively examined at Pamukkale University Hospital Medical Oncology Clinic. The demographic characteristics of the patients and parameters that were thought to be prognostic factors were screened. Age, gender, date of diagnosis, smoking status, family history of lung cancer, performance status, CEA values before treatment, size of the primary tumor at the time of diagnosis, SUVmax value of the primary tumor at the time of diagnosis, location of the primary tumor, EGFR mutation status and type, presence of T790M mutation at the time of diagnosis, PDL-1 status, presence of metastasis at the time of diagnosis, location of metastases if present, the order of TKI use, TKI treatment received, progression status during treatment, last follow-up date, and date of death were screened. As a result, parameters that could be effective for survival in patients with EGFR mutant lung adenocarcinoma treated with EGFR TKI have been identified, which may provide insights for clinicians. The number of patients evaluated in our study does not constitute a large sample. Further studies with a larger number of patients are needed to determine the reasons for different results in the literature.